Kripto Para Sözlüğü

En önemli blockchain ve kripto para terimlerini ve sektör jargonunu buradan öğrenebilirsiniz.

A

Adres

Harf ve sayı dizileriyle ifade edilen, kripto paraların gönderilip alınabildiği yere denir.

Airdrop

Belirli bir kitleye kripto para veya token dağıtmak için düzenlenen pazarlama kampanyasına denir.

Airnode

Airnode, API3 blockchain protokolüne katılmak ve veri akışlarını zincire eklemek isteyen API sağlayıcıları tarafından kolayca dağıtımı sağlanan bir oracle düğümü ve API blockchain ağ geçididir.

Akıllı Sözleşme (Smart Contract)

Akıllı sözleşme, blockchain ağlarında üçüncü taraf olmadan sözleşmelerin işleme konması, doğrulanması veya uygulanmasını amaçlayan otomatik protokoldür.

Alfa

Alfa, yatırımın piyasadaki kıyaslama endeksine göre performansını gösteren finansal bir araçtır.

Algoritmik Stablecoin

Algoritmik stablecoin; değer artışı durumunda piyasaya yeni token süren, değer düşüşünde ise dolaşımdaki tokenlerin belli kısmını piyasadan çeken bir algoritma kullanarak fiyat istikrarı sağlayan varlık modelidir.

Altcoin

Bitcoin, dünyanın hayal gücünü harekete geçiren ilk kripto para birimi olduğundan, diğer tüm kripto para birimleri "alternatif" olarak değerlendirildi ve "altcoin" olarak adlandırıldı.

Anarko Kapitalizm

İlk olarak ABD'li ekonomist Murray Rothbard tarafından tasarlanan ve şimdilerde kripto topluluğunun birçok üyesi tarafından benimsenen bir siyaset felsefesidir.

Anormal Getiri

Anormal getiri, belirli süre içinde herhangi bir varlık veya menkul kıymetten olağan dışı gelir elde etmektir.

Asenkron (Asynchronous)

Aynı anda veya aynı hızda gerçekleşmeyen işlemlere asenkron (asynchronous) veya eş zamansız denir.

Ashdraked

Alım satım yapanların, özellikle de Bitcoin için kısa pozisyon alanların yatırdıkları toplam sermayenin tamamen kaybedilmesidir.

ASIC

Uygulamaya özel tümleşik devrenin kısaltması olan bu terim, kripto para madenciliği için tasarlanmış cihazları temsil eder.

ASIC-Resistant (ASIC Direnci)

Uygulamaya özel geliştirilen entegre devrelerin (ASIC), tüketici sınıfı donanımlara üstünlük kuramadığı blockchain ve madencilik algoritmalarıdır.

Atomic Swap (Atomik Takas)

Borsa veya herhangi bir aracı kullanmadan, muhataplar arasında kripto para transferi yapılmasıdır.

Authority Masternode (VeChain)

Yetkili ana düğüm (authority masternode), VeChainThor tam düğüm (full node) programını çalıştıran ağa bağlı sunucudur.
C

CeDeFi

Merkezi merkeziyetsiz finans anlıma gelen CeDeFi, geleneksel merkezi finansal hizmetleri ile merkeziyetsiz uygulamaları birleştiriyor. Böylece modern finansal çözümler geleneksel düzenlemelere uygun hale geliyor.

Coinbase

Madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinde "coinbase" değeri, sıfırdan üretilen ve her yeni blokta madencilere ödül olarak verilen para miktarıdır.

Coinbase Transaction

Yeni oluşturulan blok içindeki ilk işlem, üretilen Bitcoin ve madenciye işlem ücretlerinin aktarılmasını temsil eder.

Composable DeFi

Composable DeFi, farklı DeFi protokolleri arasında birlikte çalışabilirliği ifade eder.

Composable Token (Birleştirilebilir Token)

ERC-998 standardıyla tanımlanan birleştirilebilir token modelinde NFT varlıkları; diğer NFT varlıklarına (ERC-721) ve değiştirilebilir tokenlere (ERC-20) sahip olma özelliği kazanır.

Core Wallet

Çekirdek kripto cüzdan, blockchain ağının yalnızca bir parçasını değil, tüm blockchain verisini içerebilir.

CPU Madencisi

Madencilik bilgi işlem gücü gerektirdiği için, merkezi işlem birimi (CPU) kullanarak kripto para oluşturmaya veya madencilik işlemine, "CPU madenciliği" veya merkezi işlem birimi madenciliği ismi verilir.

Cryptojacking

Kullanıcının rızası olmadan bilgisayarını kripto para madenciliği için kullanmaktır.

Custodian

Custodian veya emanetçi, kurum veya bireylere ait varlıkları güvenli biçimde saklamaktan sorumludur.

Custody (Saklama)

Saklama, finansal bir kuruluşun, değer varlıklarının çalınmasını önlemek için müşterileri adına finansal varlıkları tutma ve koruma hizmetidir.

Cypherpunk

Cypherpunk hareketi, sosyal ve politik açıdan ilerlemek amacıyla kriptografi ve diğer gizlilik odaklı teknolojilerin kullanımını teşvik eder.
M

Madenci

Blockchain ağına katkıda bulunmak adına madencilik yapanlara denir.

Madencilik

Kripto para madenciliği, blokların blockchain üzerine eklendiği ve işlemlerin doğrulandığı bir süreçtir. Bu işlemde aynı zamanda yeni Bitcoin'ler ve bazı altcoin'ler oluşturulur.

Mainnet

Kendi teknolojisini ve protokolünü kullanarak kendi ağını çalıştıran bağımsız blockchain yapısıdır.

Memecoin

Şaka amacıyla üretilen ve sahiplerine büyük kazançlar sunduğu iddia edilen kripto paralardır.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

CBDC; hükümet düzenlemeleri veya yasalarına bağlı olan bir merkez bankası tarafından üretilen dijital para anlamına geliyor.

Merkezi Borsa (CEX)

Merkezi borsalar (CEX), fiziksel merkezi bulunan ve sahibi olan şirket tarafından işletilen kripto para alım satım platformlarına denir.

Merkeziyetsiz Borsa (DEX)

Kullanıcıların aracıya ihtiyaç duymadan kripto para alıp satmalarını sağlayan eşler arası platform.

Merkeziyetsiz Otonom İlk Token Arzı (DAO)

ICO sürecine yönetişim modeli getiren ve belirli koşullar sağlandığında destekçilerin fonlarını geri almak için oy kullanabilmelerine izin veren, merkeziyetsiz finansman yöntemlerindendir.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO)

Merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO), blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler ve bilgisayar tanımlı kurallar aracılığıyla otomatik biçimde yönetilir.

Merkeziyetsiz Uygulamalar (DApp)

Merkeziyetsiz ağ üzerinde çalışan ve tek hata noktası sorunundan kaçınan uygulama türü.

Merkeziyetsiz Yönetişim

Merkeziyetsiz yönetişim; platformu aracısız biçimde çalıştıran, blockchain ağları ve dApp hizmetleri için adil yönetim modeli sunan prosedürleri tanımlar.

Merkeziyetsizlik

Merkeziyetsizlik; dağıtık biçimde bulunan düğüm (node) ve ağ katılımcılarının, ortak amaca ulaşmak için uyumlu biçimde çalıştığı sistemi ifade eder.

Merkle Ağacı

Merkle ağacı, bilgisayar bilimlerinde ve kripto alanında saklanan veya iletilen verilerin bütünlüğünü doğrulamak için kullanılan veri yapısıdır.

Metaverse

Metaverse, gerçek zamanlı etkileşim ve ekonomik yapılar gibi gerçek dünya unsurlarını içeren dijital evrendir. Son kullanıcılara benzeri olmayan bir deneyim sunar.

Miner Extractable Value (MEV)

Maksimal Çıkarılabilir Değer olarak da bilinen Miner Extractable Value (MEV), blok içine hangi işlemlerin ekleneceği hangilerinin hariç tutulacağı ve sıralamanın belirlenmesi gibi yöntemlerle madencinin elde edebileceği kârın ölçülmesine deniyor.

Müşterini Tanı (Know Your Customer, KYC)

Kripto para alım satım platformları ve borsaların müşteri kimliğini doğrulamak için tamamlaması gereken protokollerdir.
S

Saniye Başına İşlem (TPS)

Saniye başına işlem (transactions per second - TPS), herhangi bir bilgisayar ya da ağın saniyedeki işlem veya hesaplama yapma kapasitesini gösteren ölçüdür.

Saniyedeki Terahash Miktarı

Saniyedeki Terahash Miktarı (Th/s), bilgisayar veya madencilik donanımının gücünü gösteren birimdir. Saniyede 1 trilyon (1.000.000.000.000) hash miktarına denk gelir.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin para birimini geliştiren kişi veya grubun adıdır.

Seed Phrase

Deterministik cüzdan için üretilen anahtar verisinin başlangıç noktasıdır.

Segregated Witness (SegWit)

Bitcoin işlem esnekliğini artırmayı amaçlayan iyileştirme önerisidir (Bitcoin Improvement Proposal - BIP).

Sıcak Cüzdan

Kripto varlıklarının internete bağlı biçimde depolanmasını sağlayan kripto para cüzdanlarıdır.

Sıcak Depolama

Kripto para birimlerine daha hızlı erişilebilmesi için gizli anahtarların çevrim içi biçimde depolanmasıdır. *bkz. Soğuk Depolama.

Soğuk Cüzdan

İnternete bağlanmadan çalışan ve soğuk depolama özelliği sunan kripto para cüzdanı.

Soğuk Depolama (Cold Storage)

Saklama özelliği olmayan donanım cüzdanları, USB'ler, çevrim dışı bilgisayarlar veya kağıt cüzdanlar aracılığıyla kripto para birimlerinin çevrim dışı biçimde depolanmasıdır.

Sözleşme

Geleneksel finansta sözleşme, muhataplar arasındaki bağlayıcı bir anlaşmadır. Kripto para dünyasında akıllı sözleşmeler ise, blockchain üzerindeki işlevleri yürütür.

Spot

Kripto paranın piyasa üzerinde gerçek zamanlı biçimde ödenmesi veya teslim edilmesi için alım ya da satım gerçekleştiren sözleşme veya işleme denir.

Stablecoin

Portföy çeşitlendirme aracı olarak kullanılan, son derece düşük fiyat oynaklığına sahip kripto para birimidir. Altın veya itibari para (fiat) birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleri bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Stake Etme

Stake etme; Hisse İspatı (Proof of Stake - PoS) kullanan blockchain ağlarında doğrulayıcı olmak ve pasif gelir elde etmek için token kilitlemeye dayanan sistemdir.