Sözlük

Birikim Aşaması

Moderate

Birikim aşaması, piyasada yaşanan düşüşün ardından kurumsal yatırımcıların kademeli biçimde alım yapmaya başladığı

Birikim Aşaması Nedir?

Birikim aşaması, herhangi bir menkul kıymetin olması gereken değerin altında işlem gördüğünün düşünüldüğü ve potansiyel barındırdığı için pozisyon alınmaya başlandığı süreçtir. Kurumlar yatırım pozisyonlarını tek emir üzerinden gerçekleştirmez. Çünkü menkul kıymetin işlem hacmi hızla artabilir ve piyasada olağan dışı bir hareketlilik yaşandığı fark edilebilir. Dolayısıyla, piyasa katılımcıları tarafından tespit edilmemek için menkul kıymetleri kademeli biçimde satın alırlar. Menkul kıymetlerin güçlü düşüş trendinde olduğu bu aşamada kurumlar, düşüş eğilimini değiştirmeden varlıkları cazip fiyatlarla satın alma imkanına kavuşabilir.

Piyasa Döngüsü Nedir?İlk olarak hisse senedi piyasalarında tespit edilen piyasa döngüsü, finansal piyasalarda kendini tekrarlayan kalıp veya eğilimlere denir. Düzenli piyasa döngüsü içerisinde birikim, yükseliş, dağıtım ve düşüş olmak üzere dört temel aşama gözlenir. Bu dört döngü her zaman aynı sıradadır. Dolayısıyla alım satım yapanlar, yükseliş trendine başlamadan önce varlığı uygun fiyattan satın alabilmek için birikim aşamasını tespit etmeyi amaçlar.

Birikim aşamasında satıcıların çoğu pozisyonlarını kapadığı için satış hacimleri neredeyse yatay seviyeye gelir. Düşüş beklentisi nedeniyle varlığın yatay seviyede kalmasını sağlayacak alıcı eksikliği gözlenir. İşte tam bu noktada kurumsal yatırımcılar devreye girer. Yatay trendden faydalanır ve piyasaya belli etmeden küçük miktarlarda menkul kıymetleri biriktirmeye başlarlar. Kademeli alım yaptıkları için fiyatın düşük seviyede kalmasına yardımcı olurlar.

Birikim aşamasını, herhangi bir menkul kıymette yaşanan düşüş sürecinden hemen önce görülen dağıtım aşamasıyla karıştırmamak gerekir. Bu nedenle yatırımcılar dikkatli olmalı, doğru biçimde araştırma yapmalı ve piyasanın hareketi onayladığından emin olmak için net kırılım beklemelidir.

Birikim Aşamasında Alım Satım

Birikim aşaması, yerel tepe ve dip oluşturma eğilimindedir. Birikim sürecinde dar alanda hareket eden fiyattan istifade ederek yapılan "swing trading" yönteminin tek dezavantajı, aralığın çok dar olabilmesi ve kârın sınırlı kalmasıdır.
*Scalping ve swing trade kıyaslaması yazımıza göz atın!*

Birikim aşamasının ne zaman sonlanacağı ve yükselişin ne zaman başlayacağı konusunda belirli bir süre yoktur. Birikim aşaması kimi zaman bir yıldan fazla sürebileceği için, alım satım yapanlar arasından sadece sabırlı olanlar süreçten kârlı çıkar.

Yatırımcılar, net bir kırılım meydana geldiğinde pozisyon alacakları için, birikim aşamasındaki menkul kıymetleri izleme listelerine eklemeyi tercih eder. Menkul kıymetlerin birikim süreçleri birkaç yıl devam etme ihtimali olduğundan bu davranışı sergilerler. Dolayısıyla alım satım yapanlar, sermayelerini yatay ilerleyen varlığa yatırmak yerine daha iyi fırsatlar kollar.

Birikim Aşaması ÖrnekleriYukarıda yer alan haftalık Spotify grafiğinde birikim aşaması net biçimde görülebilir.

Spotify hissesi güçlü düşüş trendine girdikten ve 195 dolardan 100 dolara inerek dibi gördükten sonra birikim aşaması başladı. Bu noktada yatırımcılar, Spotify pozisyonlarını kademeli biçimde artırmaya başladı.

Daha önce belirttiğimiz gibi, birikim aşaması beklenenden uzun sürebilir. Örnekte de görüldüğü gibi 2019'dan 2020'nin ortalarına kadar Spotify fiyatı belli bir aralığın içinde kaldı. Mayıs 2020'de net bir kırılım görüldükten sonra alım satım yapanlar devreye girdi. Ancak Spotify hisselerini, 100 ila 140 dolar arasında biriktirmeye başlayan yatırımcılara kıyasla 200 dolar gibi daha yüksek fiyattan satın almak zorunda kaldılar.