Sözlük

Stablecoin

Easy

Portföy çeşitlendirme aracı olarak kullanılan, son derece düşük fiyat oynaklığına sahip kripto para birimidir.

Stablecoin Nedir?

Stablecoin, genellikle ABD doları gibi önde gelen fiat para birimine, fiat para birimlerinden oluşan sepete veya değerli metaller gibi borsada işlem gören emtialara sabitlenmiş bir değere sahip kripto para birimleridir.
Stablecoin, kripto para piyasalarında yaşanan yüksek fiyat oynaklığına karşı panzehir görevi görür.

Stablecoin varlıkları, bağlı oldukları fiat para birimleri ile aynı fiyatta kalmak için genellikle dijital olarak temsil ettikleri varlıklarla teminatlandırılır.

Tether (USDT) gibi stablecoin'ler ABD doları bire bir oranında desteklenir. Bitfinex kripto borsasının kurucuları tarafından kontrol edilen Tether Ltd isimli ihraççı şirketin, dolaşımdaki her USDT karşılığında 1 ABD doları ayırması ve rezervinde tutması gerekiyor.
Stablecoin çeşidi ve toplam arz miktarı son yıllarda hızlı biçimde arttı. Euro gibi fiat para birimlerine ve hatta diğer kripto varlıklarına sabitlenmiş kripto varlıklara denk gelmek mümkün!
  • USDT, USDC ve BUSD gibi itibari para birimleriyle teminatlandırılmış stablecoin'ler.
  • Altın fiyatına endeksli DigixGlobal gibi emtia teminatlı stablecoin'ler.
  • MakerDAO protokolünün Dai tokeni gibi kripto teminatlı stablecoin'ler.
  • Seigniorage Shares (Senyoraj Hissesi) sistemine ve belli bir algoritmaya dayanan teminatlandırılmamış stablecoin'ler.
Bu yeni teknoloji ile üretilebilecek olasılıklar sonsuz denilebilir. Bazı stablecoin projeleri, değerli metallere veya diğer kripto para birimlerine sabitlenmiş biçimde çalışabilir. Söz gelimi, eski adı Libra olan Facebook'un Diem stablecoin projesi, farklı ulusal para birimlerinden oluşan bir sepetin değerine sabitlenmiş değişim aracı olarak kullanılabiliyor.
Stablecoin satın almak son derece kolay. Binance ve Coinbase dahil olmak üzere çoğu kripto para borsasında listeleniyorlar. Kısacası, kripto para yatırımcıları için kolay yoldan likidite ve güvenli liman seçeneği sunuyorlar. Dijital varlık ekosisteminin ayrılmaz bir parçası konumundalar. Stablecoin sektörüne özel yeni düzenlemelerin yolda olduğu söylense de, genellikle finansal mevzuatlara uyumlu olmaları sayesinde dünya çapındaki yetkililer tarafından bu varlıklara müsamaha gösteriliyor. Stablecoin modelleri aynı zamanda, merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimlerine (CBDC) de ilham kaynağı oldu.

Related Articles