Sözlük

Enterprise Ethereum Alliance (EEA)

Moderate

Ethereum ağını daha ileriye taşımak için birlikte çalışan grup kuruluşu ve şirkettir.

Kurumsal Ethereum İttifakı (Enterprise Ethereum Alliance, EEA) nedir?

EEA, Ethereum teknolojisinin kullanımını teşvik etmek ve dünya çapında oluşan yeni iş fırsatlarını yönlendirmek amacıyla çeşitli teknoloji şirketlerini, finans kurumlarını, girişimleri ve akademisyenleri bir araya getirir.

Küresel topluluk içinde çok uluslu dev şirketlerin yanı sıra küçük ölçekli girişimler de bulunur. Üyeleri arasında JPMorgan Chase, Microsoft, Intel, Accenture, EY ve BP gibi isimler yer almaktadır.

İttifak aracılığıyla üyeler, bilgilerini paylaşabilecekleri ve kurumsal oyuncular arasında Ethereum'un yaygın biçimde benimsenmesini teşvik edebilecekleri forum meydana getirmiştir.

EEA'nın operasyonları; işletmelerin gereksinimlerini anlamak, bu gereksinimleri karşılayan standart özellikler oluşturmak, herkese açık Ethereum blockchain ağıyla birlikte gelişmek ve sertifika programları aracılığıyla küresel birlikte çalışabilirliği sağlamak şeklindeki dört temele dayanır.
Ethereum teknolojisi hala erken aşamada olduğundan, ticari işlemler için tamamen işlevsel hale gelmeden önce birkaç teknik ve düzenleyici engelin üstesinden gelmesi gerekli. Öte yandan, blockchain ağının güncellenmesi ve Hisse İspatı ağına dönüşme süreci başarıyla tamamlandı. Böylece, saniye başına gerçekleştirilen işlem adedi eskiye nazaran çok daha yüksek seviyeye ulaştı.

EEA tarafından açıklanan potansiyel kullanım senaryoları arasında gıda güvenliğini artırmak için kullanılan blockchain yapıları bulunur. Bu teknoloji, tedarik zinciri boyunca her aşamada kullanılabilir ve tüketicilere daha fazla şeffaflık sağlayabilir. Teknolojinin savunucuları, ürünlerin geri çağrılması halinde sürecin hızlanabileceğini ve sorunun kaynağının çok daha hızlı tespit edilmesinin mümkün olacağını öne sürer.

Blockchain ayrıca, mülk gibi gerçek dünya öğeleri de dahil olmak üzere çeşitli varlıkları tokenleştirme fırsatı sunar. Benzer şekilde sağlık kayıtları da şu ankinden daha güvenli şekilde saklanabilir ve dolandırıcılığı önlemek için üniversite diplomaları token haline getirilebilir.

EEA'nın merkezi ABD'de, ancak Çin, Fransa ve Japonya'da da ofisleri bulunmaktadır.