Sözlük

Gas Ücreti

Moderate

Ethereum platformunda kullanılan ve işlem başına ödenmesi gereken fiyatı ifade eden terimdir.

Gas Ücreti Nedir?

Ethereum blockchain üzerindeki ortalama işlem ücretleri açısından referans alınan Gas ücreti, ağdaki işlemleri gerçekleştirmek için madencilere ödenmesi gereken ETH miktarını (gwei adı verilen daha küçük birimlere bölünebilir) ifade eder. Bir gwei 0,000000001 veya 10-9 ETH'ye eşittir.
Gas ücreti, madencilerin gerçekleştirilmeyi bekleyen transferler arasından en yüksek ücret ödeneni ilk sıraya alıp azalan ücrete göre işledikleri açık artırma tipi mekanizma tarafından belirlenir.
Gas ücretleri zaman içinde dalgalı seyir izler ve doğal olarak işlem miktarının arttığı dönemlerde yükselir. Ağın yeterince kullanılmadığı dönemlerde ise ücret ortalaması düşer. Çoğu Ethereum cüzdanı, "gwei" tutarı ve işlem süresi gibi kriterlere göre kıyaslama sunarak Gas ücretleri hakkında genel görünüm sağlar.
Blockchain ağlarının ve kripto para birimlerinin çoğu, bekleyen transferlerden ilk olarak hangisinin işleneceğini yönetmek ve öncelik sırasına almak için benzer mekanizmalar kullanır. Bu mekanizma, daha fazla katılımcının ağa hesaplama gücü sağlaması için teşvik eder ve adil piyasa yapısı ortaya çıkarır. Haliyle blockchain için sağlıklı rekabet ortamı ve güvenlik sağlar.

Potansiyel saldırganların blockchain güvenliğini aşabilmesi için, toplam işlem gücünün üzerine çıkması gerekir. Yeni hesaplama gücünün ağa eklenmesiyle (hash/saniye veya h/sn gibi değerlerle ölçülür), blockchain güvenliği ve kararlılığı gelişir.

Uzun zaman boyunca fahiş Gas ücretleri Ethereum kullanıcıları için önemli soruna dönüşmüş, ağın ölçeklenme seviyesini aşağı çekmişti. Popüler DeFiprojeleri, DApp çözümleri ve Uniswap ya da SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsalar (DEX) çoğunlukla Ethereum üzerinde çalıştığı için, ağ ne kadar "tıkanırsa" Gas ücreti de o kadar yükselecektir. 2020'deki DeFi patlamasının zirvesinde, Uniswap kullanıcıları işlem başına 50 dolar Gas ücreti ödemek durumunda kalmıştı.