Sözlük

Blockchain Ağı

Moderate

Blockchain yapısının düzgün biçimde işlemesini sağlayan düğümlerden meydana gelen ortamdır.

Blockchain Ağı Nedir?

Blockchain yapısının düzgün biçimde işlemesini sağlayan düğümlerden meydana gelen ortamdır. Blockchain, varlıkların merkezi veya merkeziyetsiz şekilde kaydedilmesi ve yönetilmesine izin veren bir dağıtık defterdir. Blockchain üzerindeki yeni işlem kayıtları, yeni işlemleri kullanarak defteri güncelleyen düğümler (node) tarafından doğrulanır. Tüm bu süreç blockchain ağını güvenli ve şeffaf hale getirir.

Blockchain Ağı Nasıl Çalışır?

Blockchain ağı, akıllı sözleşmelerde kullanılabilecek işlemleri kaydeder. İşlemler arasında bağ kurmayı sağlayan bu yapı, karmaşık sistemleri yürütmek ve merkeziyetsiz uygulamaları (DApp) çalıştırmak için kullanılır. Akıllı sözleşmeler; GameFi ve DeFi gibi farklı sektörlerdeki DApp çözümlerinin geliştirilmesini sağlamıştır.
Açık blockchain ağı sayesinde defter üzerindeki ödeme, emir, hesap ve transferler dileyen herkes tarafından izlenebilir. Blockchain ağının yönetimi, sistem çalışmaya başlamadan önce kararlaştırılmış bir dizi politika çerçevesinde gerçekleşir. Politikalar aracılığıyla hisse ispatı veya iş ispatı gibi konsensüs mekanizmaları ve token ekonomisi gibi kritik ağ öğeleri yapılandırılır.

Blockchain Ağının Özellikleri Nelerdir?

Blockchain ağlarının öne çıkan birkaç temel özelliği vardır:

  • Hız: Blockchain ağlarının onay süreci, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişebilir.

  • Tutarlılık: Ağlar, 7 gün 24 saat çevrim içi biçimde çalışır.

  • Maliyet: Ağlar, işlem başına bir sent gibi düşük işlem ücretleriyle çalışabilir.

  • Güvenlik: Blockchain ağının düğümleri siber saldırılara karşı sistemi korur.
  • Değiştirilemezlik: Blockchain ağındaki işlemler, dileyen herkes tarafından görüntülense de değiştirilmeye karşı koruma altına alınmıştır.

Blockchain Ağının Çeşitleri

Açık ve gizli olmak üzere iki temel blockchain ağ türü mevcuttur.

Açık Blockchain Ağı

Açık ağlar sansüre dayanıklıdır ve dünyadaki herkes tarafından kullanılabilir. Dağıtık defter üzerindeki işlem kayıtları dileyen herkes tarafından kontrol edilebilir. Açık ağların arka planında genellikle iş ispatı veya hisse ispatı gibi konsensüs mekanizmaları çalışır. En popüler açık ağlar arasında Bitcoin ve Ethereum gelir.

Gizli Blockchain Ağı

Özel ya da gizli olarak tanımlanan blockchain ağları, sadece yetkisi olan kişi ya da kurumların dağıtık defter kaydına erişmelerine izin verir. Bu nedenle, izin gerektiren ağ sınıfına girerler. Gizli ağlar ayrıca, farklı düğümlere farklı düzeylerde izin sunabilir. Dolayısıyla merkeziyetsizlik yapıları azalır ve tamamen merkezi hale gelebilirler. Gizli ağlar çoğunlukla kurumsal verilerinin işlenmesi veya yalnızca yerel verilere ait kayıtların tutulması için tercih edilir.