Sözlük

Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP)

Moderate

Stablecoin oluşturmak için, akıllı sözleşmelerde teminat kilitlenerek teminatlandırılmış borç pozisyonu tutulur.

Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP) Nedir?

Teminatlı borç pozisyonu (CDP), MakerDAO'nun merkeziyetsiz stablecoin'i DAI'yi oluşturmak için teminatları kilitleyerek meydana getirilen pozisyondur. Bu sistem, merkeziyetsiz finans dünyasına MakerDAO ekibi tarafından tanıtılmış ve merkeziyetsiz stablecoin olan DAI bu şekilde meydana getirilmiştir.

CDP üzerinde kilitlenen teminatın değeri daima, üretilmek için kullanılan DAI değerinin yüzde 150'sinden fazla olmalıdır. Eğer pozisyon teminatsız hale gelirse; üretilen DAI tutarını, yüzde 13 tasfiye cezasını ve fiyat istikrarı sağlama ücretini (an itibarıyla yılda yüzde 18,5) ödemek üzere akıllı sözleşmede kilitli olan varlıklar satılır.
Oluşturulan DAI, esas olarak teminat değeriyle desteklenen merkeziyetsiz bir krediden ibarettir. Kullanıcı, teminatın kilidini açmak için oluşturulan DAI'yi ve fiyat istikrarı ücretini ödemek durumundadır. Dolaşımdaki DAI stablecoin varlıklarının her biri bu şekilde üretildi. Bu yazının hazırlandığı esnada dolaşımda, yaklaşık 440 milyon DAI bulunuyordu.

Başlangıçta MakerDAO CDP'leri finanse etmek için yalnızca Ether kullanıyordu, ancak şimdilerde BAT, USDC, WBTC, TUSD, KNC, ZRX ve MANA da destekleniyor. Yalnızca Ether tarafından desteklenen merkeziyetsiz stablecoin örneği olarak SAI gösterilebilir.

CDP modelini MakerDAO geliştirmiş olsa da, teknik olarak diğer DeFi projeleri de gelecekte hem terim hem de sistem olarak CDP'leri benimseyebilir.