Sözlük

Blok Gezgini

Easy

Kullanıcının, blockchain üzerindeki belli bir blokun ayrıntılarını görüntülemesini sağlayan uygulamadır. Blockchain tarayıcısı olarak da adlandırılırlar.

Blok Gezgini Nedir?

Blok gezgini, doğrudan Bitcoin veya Ethereum gibi belirli bir blockchain ağına bağlanır. Kullanıcının her bloku görüntülemesi ve sorgulamasına izin vererek kripto para sahipleri tarafından yapılan işlemlerin veya diğer hareketlerin izlenmesini sağlar. Blok gezginleri, kripto para birimlerinin şeffaflık ve merkeziyetsizlik özelliğinin önemli parçasıdır. Tüm işlem verilerinin herkes tarafından görünür olması, kripto para birimi ile geleneksel para birimleri arasındaki temel farkların başında gelir.

İnternet üzerinde birçok blok gezgini uygulamasına erişmek mümkün. Bunların başında Mempool, Bitaps, Blockstream, Multihash, Blockchain Info ve Bitupper Explorer popüler isimler gelir.

Bahsi geçen blok gezgini uygulamalarının çoğu, blockchain ağına eklenen bloklar ve eklenmek üzere yeni bloklar da dahil olmak üzere pek çok bilgiyi kullanıcısına sunar.

Her blok bilgi sayfası içinde blok yüksekliği, blok yaşı, blok ödülü, bloku meydana getiren kullanıcı veya havuz bilgisi, blok içindeki işlem sayısı (TX) ya da işlem listesine ait genel bilgiler yer alır. Ayrıca işlemin beklemede mi, yoksa onaylanmış mı olduğunu belirten güncel işlem durumu bilgisi de sunulur. Blok gezgini kullanıcıları arama sekmesi üzerinden sorgu oluşturarak diledikleri blok veya işleme ulaşabilir. Genellikle bu sorgulamalarda, her işlemi benzersiz şekilde tanımlamak için kullanılan on altılık diziden oluşan TXID (işlem kimliği) veya hash verisinden yararlanılır. Halihazırda birçok blok gezgini uygulaması bulunmasına rağmen, 2017'de etkinleştirilen Bitcoin blockchain güncellemesi olan SegWit standardını çok az proje destekliyor. SegWit destekli blok gezginleri arasında Bitaps, Apirone, Blockchair, Bitupper, Cryptoid Chainz ve Poolin Explorer yer alıyor.