Sözlük

Çatallanma (Fork)

Moderate

Çatallanma veya "fork", alternatif blockchain sürümü oluşturur ve iki blockchain yapısının aynı anda çalışmasını mümkün kılar.

Çatallanma (Fork) Nedir?

Blockchain teknolojisinde değişiklik yapıldığı zaman "çatallanma (fork)" gerçekleşmiş demektir.

Zincir kodunda bölünme yaşanınca iki farklı sürüm oluşur ve iki farklı yolda ilerlenir. Blockchain kodları açık kaynaklı olduğundan, ağ üzerindeki iyileştirme ve değişiklik hamlelerine dileyen herkes katılabilir. Tıpkı Ethereum ağında yaşandığı gibi, hataları ortadan kaldırmak veya büyük ölçekli bilgisayar korsanlıklarını engellemek için blockchain ağına yeni özellikler eklenebilir ve kodda çatallanma gerçekleştirilebilir.

Çatallanma yaşanmasının bir başka nedeni de, madenci yazılımlarının birbiriyle uyumlu olmamasıdır. Böyle bir durum yaşandığında madenciler, blockchain sürümlerinden hangisini seçeceklerine karar vermelidir. Madenciler ortak karara varamazsa veya topluluğun içinde anlaşmazlık yaşanırsa, iki farklı blockchain sürümü ortaya çıkar.

Blockchain kodunda yapılan değişikliklerin yapısına göre sert çatallanma (hard fork) veya yumuşak çatallanma (soft fork) gerçekleşir.

Yumuşak çatallanma durumunda, protokolün eski kuralları geçerliliğini sürdürür ve sistem geriye uyumlu biçimde çalışır. Yani, güncel olan veya olmayan tüm düğümler (node) arasında iletişim kurulabilir. Diğer deyişle, yeni oluşturulan blokları eski sürüm düğümler de onaylayabilir. Dolayısıyla ağda köklü değişiklik yaşanmaz.

Sert çatallanmada daha büyük değişiklikler yaşandığı için ağ protokolü üzerinde yeni para birimleri ortaya çıkabilir. Örneğin Bitcoin blockchain üzerinde yaşanan sert çatallanmanın ardından Bitcoin Cash isimli para birimi ortaya çıkmıştı.

Sert çatallanma, blockchain ağında kalıcı değişikliklere neden olur. Bu durumda ağ, geriye uyumlu çalışma özelliğini kaybeder. Eski sürüm artık geçerli olmadığından tüm düğüm ve kullanıcılar güncel yazılım sürümüne geçmek zorundadır. Yeni sürümle birlikte yeni işlemler ve bloklar oluşacak demektir. Kısacası, tamamen yeni bir blockchain ortaya çıkar.