Sözlük

T-Address (Zcash)

Moderate

T-Address, gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash işlemlerinde şeffaflık talep edildiği zaman kullanılan iki adres türünden biridir.

T-Address (Zcash) Nedir?

Zcash (ZEC), sıfır bilgi ispatı yönteminden faydalanarak kullanıcılarına blockchain üzerinde işlem yaparken tamamen gizli kalma olanağı sağlamaya odaklanan kripto paralardan biridir. Benzer şekilde tamamen anonim kripto para olarak öne çıkan Monero (XMR) örneği verilebilir.
Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi açık blockchain ağlarındaki tüm işlemler varsayılan olarak tamamen şeffaftır. Adresler doğrudan kullanıcı isimleriyle ilişkilendirilmiş olmasa da, hem gönderici hem de alıcı adres bilgilerinin yanı sıra işlem tutarı da dileyen herkes tarafından açıkça görülebilir. Son yıllarda blockchain adli takip yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kripto para işlemleri üzerinden gerçek kişilerin çok daha kolay tanımlanması ve ilişkilendirilmesi mümkün hale geldi.
Gizliliğin bu şekilde ihlal edilmesinin ardından, şeffaflıktan ödün vermeden blockchain ağlarında gizlilik sağlayan, anonim işlemlere izin vermek adına kriptografik teknolojilerden daha fazla yararlanan birkaç kripto para alternatifi ortaya çıktı.

Sıfır bilgi ispatı (ZKP) teknolojisinden yararlanan bir kripto para projesi olan Zcash, herhangi bilgiyi ifşa etmeye gerek kalmadan blockchain üzerindeki işlemlerin gerçekten tamamlandığını doğrulama kabiliyetine sahip projedir.

Bahsi edilen yöntem büyük ölçüde faydalı olmakla birlikte, tamamen anonim işlemler her zaman istenmeyebilir. Bu nedenle Zcash; Z-Address (gizli) ve T-Address (şeffaf) olmak üzere tamamen birlikte çalışabilir iki farklı adres kullanır.

Herhangi bir kullanıcı, denetim veya yasal uyumluluk amacıyla şeffaf işlem gerçekleştirmek istediğinde, işlemin tamamen açık blockchain üzerinde yapılmış gibi görünmesini sağlayan T-Address seçeneğini kullanır. Bu, tamamen anonim çalışan Z-Address modelinin tam tersidir. Muhataplar arasındaki işlemlerde gönderici ve alıcı adresleri gizli kalır. Açık biçimde sunulan tek gerçek veri, transfer işleminin başarıyla tamamlandığıdır.