Sözlük

Gas

Easy

Ethereum ağındaki işlem ve akıllı sözleşmeleri yürütmek veya merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) oluşturmak için gereken hesaplama miktarını tanımlayan birimdir.

Gas Nedir?

Gas, platformdaki hesaplama gücünü kullanmak için Ethereum ağı üzerinden ödenen ücrettir. Gas gerektiren işlemler arasında merkeziyetsiz uygulama (DApp) başlatmak veya hesaplar arasında ETH transfer etmek gibi basit işlemler yer alır. Ücretler, platformun yerel para birimi Ether (ETH) ile ödenir.
Gas, gwei adı verilen küçük parçalara bölünerek kullanılabilir. Bir gwei, 0,000000001 ETH'ye eşittir. İşlem karşılığında ne kadar ETH ödeneceği, işlemin tamamlanması için Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde ne kadar kaynak harcayacağına ve blockchain ağının mevcut tıkanıklık seviyesine bağlıdır.

İşlem yürütülürken kullanılan kaynakları hesaplamayı kolaylaştırmak adına işlemlerin gerçekleşme maliyeti blockchain ağına bağlanır. Böylece hesaplama maliyetiyle dijital para birimi arasında ayrım ortaya çıkar.

Ayrıca, her işlem için ücret alınması sayesinde kötü niyetli kişilerin ağı gereksiz yere yormasının önüne geçilir ve ağın güvenliğini sağlanır. Ethereum kullanıcıları, Gas maliyetlerini önceden tahmin edebilmek için ETH Gas Station kullanabilir. Ancak fiyat ne kadar düşükse, işlenmesi de o kadar uzun sürer. Zira madenciler, kendilerine daha fazla kazandıran yüksek maliyetli işlemlere öncelik verir.

Kolay anlaşılması için geleneksel banka hesapları arasındaki para transferi örneğini verelim. Nasıl ki bir banka müşterisi, farklı bir hesaba 50.000 TL aktarmak istediğinde işlem ücreti olarak 50 TL gibi bir tutar ödemek durumunda kalıyorsa, blockchain üzerinde de benzer durum geçerlidir. ETH ile çalışan ağda, tek işlemde aktarılan toplam ETH miktarına ek olarak, işlemi yerine getirmek için alınan bir de Gas ücreti vardır.

Ethereum ağındaki Gas ile NEO blockchain üzerindeki GAS'ın farklı olduğunu bilmek önemlidir. NEO üzerindeki GAS, kendi başına çalışan bir para birimidir. Ethereum'da ise işlem yürütme maliyetidir.