Sözlük

Exit Scam

Easy

Exit Scam ya da "Exit" dolandırıcılığı, yatırımcıların parasını topladıktan sonra projelerin ortadan kaybolduğu veya kapandığı bir hiledir.

Exit Scam Nedir?

"Exit" dolandırıcılığı, kripto para birimi projesinin ICO döneminde veya sonrasında yatırımcıların paralarını alarak ortadan kaybolma süreciniifade eder. Diğer deyişle balinalar, reklam ve tanıtım faaliyetleriyle birlikte fiyatı artırmaya çalışır, ancak daha sonra kripto para fiyatlarını dibe indirir. Tıpkı black swan dolandırıcılığı vakaları gibi, gerçeğe dönüşene kadar bu tür olayları tespit etmek zordur. Yine de "exit scam" olaylarına daha sık rastlanılır.

Kripto Exit Stratejisi Nedir?

Aslında "exit" dolandırıcılığı stratejisi son derece basittir: herhangi proje, umut veren konsept kullanarak kripto para platformu başlatır, yatırımcılardan fon toplar, kısa süreliğine çalışır ve ardından ortadan kaybolarak yatırımcıları ortada bırakır.

Kripto Sektöründe Yaşanan "Exit Scam" Vakaları

Son zamanlarda bazı projeler, exit scam stratejisinin farklı biçimi olan rug pullyöntemine yöneldi. Bazı popüler örneklerde, tanınmış kişilerin bile tuzağa düştüğü gözlenebilir. Mark Cuban tarafından yapılan yatırımla birlikte popülerlik kazanan Iron Finance'in TITAN isimli projesi bu konuya örnek.
Başka popüler örnek, satışa çıkacak 3.000 NFT'ye sahip üç kişinin 40.000 dolar değerinde Pokemon First Edition paketi kazanma şansı bulduğu Logan Paul'un NFT satışıydı. NFT'ler başlangıçta çok ilgi gördü ve değerleri 20.000 doların üzerine çıktı. Ancak bugün geldiğimiz noktada, NFT'lerin çoğu OpenSea'de 1.000 dolar civarına indi.

BitConnect Exit Scam Nedir?

16 Ocak 2018 tarihinde Bitconnect, Teksas ve Kuzey Carolina'daki düzenleyiciler tarafından çıkarılan durdurma kararının ardından takas ve kredi operasyonlarını kapattığını duyurdu. Operasyonları durunca saadet zincirine dönüşen platform, kullanıcılarına yerel tokeni BCC ile ödeme yaptı. Token, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 465 dolardan bir hafta içinde 1 doların altına düştü.

Exit Scam Vakalarına Karşı Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Sevdiğiniz bir YouTuber tarafından tanıtılan tokenleri, halihazırda zaten yükselmiş olan fiyattan satın alma heyecanına kapılmadan önce projenin temellerini araştırın. Dolandırıcılık projeleri genellikle, büyümeyi mümkün kılacak temellere sahip olmaksızın mevcut çözümlerin basit "kopyası" halindedir. Proje çok yüksek getiri sağlıyorsa mutlaka detaylı araştırma yapın. Ayrıca, kripto paralar hakkında en güncel bilgilere ulaşmak ve projelerin detaylarını öğrenmek için CoinMarketCap gibi fiyat izleme platformlarını düzenli olarak kullanın.