Sözlük

Testnet

Easy

Geliştiricilerin test yapmak için kullandıkları alternatif bir blockchain ağıdır.

Testnet Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere testnet, yani test ağı, geliştiricilerin ana ağı tehlikeye atma endişesi duymadan yeni özellikler ekleyebilecekleri ve test yapabilecekleri ayrı bir blockchain yapısıdır.

Aktif blockchain üzerine yeni ürün veya araç eklemek risklidir. Kötü sonuçlarla karşılaşmamak için, öncelikle birden fazla senaryo uygulayarak agresif biçimde ağı test etmek gerekir. Bu süreçte en kötü senaryo, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği güvenlik açıklarının ortaya çıkması ve kullanıcıların para kaybetmesidir.

Test ağı kullanılırken geliştiriciler, hata ayıklama sürecine odaklanır. Sistemi ileriye taşıyacak geri bildirimler alabilmek için, bazı kullanıcıları deneme amaçlı blockchain ağına davet edebilirler.

Yeni özellik test ağında denendikten sonra ana ağda (mainnet) aktif hale gelebilir. Öte yandan merkeziyetsiz ağlarda, testnet süreci bittikten sonra yeni özelliğin aktif olması konusunda ekosistem üyelerine oy kullanma hakkı verilir.

Testnet ayrıca, herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşma endişesi duymadan kripto paralarla deney yapma ve yeni özellikleri deneme imkanı tanıyan bir simülasyon aracına dönüşebilir.

Testnet Para Birimlerinin Değeri Var mı?

Testnet para birimleri, tamamen test amacıyla kullanılan özel bir kripto para türüdür. Gerçek para birimini riske atmadan yeni özellik ve işlevlerin test edilmesi için kullanılabilirler. Benzer biçimde, gerçek parayı riske atmadan blockchain ağının nasıl çalıştığını öğrenmek için de kullanılabilirler.

Testnet paraları genellikle ücretsiz dağıtılır. Kullanıcılar, online dağıtım musluklarına (faucet) veya blockchain geliştirme projelerine katılarak bu tokenlerden edinebilir. Token sahipleri cüzdanları test edebilir, transfer işlemi yapabilir ve hatta blockchain üzerindeki merkeziyetsiz uygulamalarla etkileşim kurabilir.

Testnet para birimlerinin hiçbir gerçek değeri yoktur. Yalnızca test ve geliştirme amacıyla kullanılırlar. Gerçek işlemler için kullanılmaları amaçlanmadan tasarlanmışlardır.

Kripto Para Testnet Hesabı Nasıl Açılır?

  • Kripto Para Cüzdanı Seçin: Kripto para testnet hesabı açmanın ilk adımı, testnet para birimlerini destekleyen bir kripto cüzdanı seçmektir. Blockchain.com, Coinbase, Trust Wallet ve Exodus gibi birçok popüler kripto para cüzdanı testnet para birimlerine destek vermektedir.
  • Testnet Adresi Oluşturun: Kripto para cüzdanı seçtikten sonra, testnet para birimlerini edinmek için bir testnet adresi oluşturmanız gerekir. Bu adres, mainnet para birimlerini saklamak için kullanılan adresten farklıdır.
  • Testnet Para Birimi Edinin: Sırada, testnet üzerinde kullanmak için testnet para birimlerinden almak var. Testnet para birimlerini; madencilik yaparak üretebilir veya testnet musluklarından talep edebilirsiniz.
  • Testnet Para Birimlerini Gönderin ve Alın: Testnet adresinizi ve tokenlerinizi aldıktan sonra işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Transfer işlemi yaparken doğru ağı kullandığınızdan emin olun.
  • Testnet Ağını Kullanın: Artık testnet cüzdanınız ve kripto para biriminiz olduğuna göre, testnet üzerinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Yeni özellik ve uygulamaları mainnet üzerinde kullanıma açmadan önce burada deneyebilirsiniz.