Sözlük

Grup Madencilik

Moderate

Bireysel madenciliğin aksine grup madenciliği, birden fazla kişinin birlikte madencilik yapmasıdır.

Grup Madencilik

Grup madencilik, birden çok kişi veya kuruluşun işlem kaynaklarını bir araya getirerek birlikte madencilik yapmalarını ifade eder. Madenciler bunu daha kârlı şekilde madencilik yapmak, ödülleri paylaşmak ve güvenlik risklerini azaltmak için yapar. Grup madencilikte, herkes işlem gücünü (hızı hash türünden gösterilir) bir havuzda toplar. Madencilik havuzu başarılı şekilde blok oluşturduğunda ödüller grup içinde paylaşılır. Grup madenciliği üyesinin ödülü, gruptaki diğer madencilere kıyasla katkıda bulundukları işlem gücüne bağlı biçimde hesaplanır.
Madencilik bulmacasını, dünyadaki diğer tüm madencilerden önce çözmek, küçük ölçekte piyango ikramiyesi kazanmak gibidir. Neyse ki grup madenciliği, tüm madencilerin sabit ve önceden belirlenebilir ödüller alabilmesini sağlar.

Havuz yöneticileri, çıkarılan kripto para birimlerinin belirli yüzdesini havuzu korumak için aldığından, farklı kripto para birimleri için farklı ödeme oranları sunan çeşitli havuzlar mevcuttur.

Ayrıca; sıklık ve nitelik bakımından ödül türlerine, işlem ücreti alıp almadıklarına, yalnızca blok ödülleri dağıtıp dağıtmadıklarına, daha fazla kâr elde etmek için benzer hash türüne sahip iki kripto para birimini aynı anda çıkarmayı destekleyip desteklemediklerine göre sınıflandırılırlar.

Grup Madenciliğin Artıları

Artan Kârlılık

Grup içindeki madenciler, hesaplama kaynaklarını bir araya getirerek blok oluşturma şanslarını artırabilir ve daha yüksek ödül kazanabilir. Bu durum özellikle güçlü donanımlarla madencilik yapamayan madenciler açısından faydalıdır, zira daha düşük kaynaklarla bile kâr elde edebilirler.

Düzenli Getiri

Madenciler risklerini daha fazla sayıda blok üzerine yayabilir. Yani madencinin donanımı blok oluşturamasa bile, gruptaki diğer madenciler yine de gelir elde etme şansına sahiptir. Bu sayede daha tutarlı ve güvenilir bir gelir akışı sağlanır.

Düşük Giriş Engeli

Madencilik havuzuna katılmak için illa pahalı donanım sahibi olmak gerekmez. Madenciler internet erişimine sahip oldukları ve gerekli yazılımı indirebildikleri sürece maden havuzuna katılabilir. Gelir elde etmek için pahalı ekipman sahibi olmaya gerek kalmadığından, yeni madencilerin ekosisteme dahil olması kolaylaşır.

Yüksek Verimlilik

Bir araya gelen madenciler daha karmaşık denklemleri çözebilir ve yeni blokları daha hızlı üretebilir. Madenciler daha kısa sürede daha fazla blok üretebildikleri için verimlilik de artmış olur.

Grup Madenciliğin Eksileri

Daha Düşük Kâr

Grup madenciliğin en büyük dezavantajlarından biri, bireysel madenciliğe kıyasla kâr seviyesinin genellikle daha düşük olmasıdır. Bunun nedeni, havuzun birleşik hash oranının, yalnızca havuz içindeki bireysel madencilerle değil, ağ üzerindeki diğer tüm madencilerle rekabet etmesidir. Sonuç olarak ödüller havuz üyeleri arasında paylaşılır ve genellikle madencinin tek başına kazanabileceğinden çok daha düşüktür.

Ödül Dağılımdaki Eşitsizlik

Grup madenciliğinin diğer eksisi, ödüllerin üyeler arasında her zaman adil biçimde dağıtılmamasıdır. Bazı havuzlar, üyelerin ağa katkıda bulundukları hisseye göre ödeme yapan sistemler kullanır. Bunun neticesinde, küçük madenciler çalışma süresine daha fazla katkıda bulunsa bile, büyük madencilerin küçük madencilerden daha fazla ödül kazanması mümkün olabilir.

Güvenlik

Grup madenciliği havuzları, madencilerin kötü niyetli hamlelerine karşı savunmasız kalabilir. Madenci, havuzdaki hash oranının yüzde 50'sinden fazlasını kontrol ederse, potansiyel olarak blok ödüllerini manipüle edebilir ve hatta tokenlerle çifte harcama yapabilir. Bu durum %51 Saldırısı olarak adlandırılır ve büyük bir güvenlik riski oluşturur.

Ekstra Ücret

Bazı madencilik havuzları, hizmetleri için ücret talep eder ve kârı daha da azaltabilir.

Merkezileşme

Son olarak, birçok madenci aynı gruba katılıp aynı ödül için güçlerini birleştirince, grup madenciliği bir noktadan sonra ağın merkezileşmesine yol açabilir.