Sözlük

Zincir Üstü

Moderate

Blockchain üzerine kaydedilen ve tüm katılımcılarla paylaşılan işlemler, zincir üstünde gerçekleşir.

Zincir Üstü (On-Chain) Nedir?

Temel olarak blockchain, herkese açık biçimde paylaşılan veri tabanı gibi kabul edilebilecek, dağıtık defter içeren bir ağdır. Blockchain üzerine kaydedilen ve katılımcılara paylaşılan işlemlerin tamamı zincir üzerinde gerçekleşir.

Her yeni işlem yapıldığında, blockchain ağına yeni bir blok eklenmesi gerekir. Herhangi bir işlemin geçerli sayılması için belli başlı konsensüs protokollerinin izlenmesi gerekir.

Zincir üstü işlemler, blockchain ağında transfer edilen ve hem dağıtılan hem de herkese açık kayıt defterine eklenen verilerden oluşur. Zincir üstü işlemler, madenci veya doğrulayıcılar tarafından önceden onaylanarak kayıt altına alınmış verileri içerir. Bunlar, blockchain ağı üzerinde genel bir güncellemeye neden olabilir.

Ayrıca, zincir üstü işlemlerin tamamlanması için madenciler tarafından konsensüs kurulacak sayıda onay alınması gerekir. Bu süreç, o anda ağda yaşanan tıkanıklık miktarına bağlı biçimde değişiklik gösterir. Onaylanması gereken fazla sayıda işlem varsa bazılarının ertelenmesi gerekebilir.

Mutabakat ya da transfer işlemleri açısından zincir üstü işlemlere alternatif olarak bir de zincir dışı varyasyon söz konusudur. İkisi arasındaki en belirgin fark, zincir dışı işlem anlaşmalarının blockchain dışında gerçekleşmesidir. Bu protokol yöntemi, alışılagelmiş dijital ödeme sistemlerinin en popüler isimlerinden olan PayPal platformunda kullanılana benzer.

Bir başka deyişle işlemin muhatapları, blockchain ağı dışında da anlaşma seçme olanağına sahiptir. Bir sonraki adımda ise, her iki tarafın da sözleşme kurallarına uyduğunu onaylayan ve işlemin başarıyla tamamlandığını teyit eden üçüncü parti hizmet sağlayıcı ile çalışmak gerekebilir.