Sözlük

Gas Limiti

Moderate

Kullanıcının herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için harcamak istediği maksimum Gas miktarını ifade eden ve Ethereum platformunda kullanılan bir terimdir.

Gas Limiti Nedir?

Gas limiti, herhangi bir Ethereum kullanıcısının işlem gerçekleştirmek için ödeyeceği en yüksek tutardır. Belirlenen limit, blockchain üzerinde çalışacak işlemin karmaşıklığına veya transferin gerçekleştirilmesinin istendiği hıza bağlıdır. ETH destekli platformlar devasa bir ekosisteme dönüştüğünden işlem miktarı genellikle yukarı yönde ilerler. Haliyle protokoldeki madenciler, Gas limiti yüksek olan işlemlere öncelik verme eğilimi gösterir.

İşlem yapanlar, yüksek bir Gas limiti belirlerse ve işlem sırasında bu miktarın tamamı tüketilmezse, artan kısım kullanıcının hesabına geri döner. Kullanılacak hizmete göre işlem karmaşıklığının değiştiğini bilmek gerek. Sözleşmelerin yürütülmesi esnasında daha fazla kaynak kullanıldığından akıllı sözleşmelerle etkileşim kurmak, ortaya genellikle yüksek maliyetler çıkarır.

Gas limiti özelliğine sahip olmanın avantajlarının başında, akıllı sözleşmelerdeki yanlış kodlar neticesinde işlem başına gerekenden fazla ücret alınmasını önlemek gelir. Gas, gerçek dünyadaki otomobil yakıtı gibi düşünülürse, Gas limiti ise arabanın yakıt deposudur.

Yukarıdaki benzetmeden devam edersek, sürücünün yolculuğunu sorunsuz tamamlayabilmesi için, seyahat boyunca gerekli olan miktarı doğru tahmin etmesi gerekir. Benzer şekilde Ethereum kullanıcıları, işlemlerinin yarıda kalmasını ve blockchain ağına "Failed (Başarısız)" şeklinde kaydedilmesini önlemek için yeterli Gas limiti belirlemelidir. Ne yazık ki, herhangi bir işlem başarısız olduğunda, halihazırda tüketilmiş olan Gas iade edilmez. ETH Gas Station, tercih edilen Gas limiti üzerinden genel bir bakış sağlar. MetaMask gibi ETH cüzdanları, Gas limiti belirleme olanağı sunar.