Sözlük

Madencilik

Easy

Kripto para madenciliği, blokların blockchain üzerine eklendiği ve işlemlerin doğrulandığı bir süreçtir. Bu işlemde aynı zamanda yeni Bitcoin'ler ve bazı altcoin'ler oluşturulur.

Madencilik Nedir?

Kripto para madenciliği, blokların blockchain üzerine eklendiği ve işlemlerin doğrulandığı bir süreçtir. Bu işlemde aynı zamanda yeni Bitcoin'ler ve bazı altcoin'ler oluşturulur. Yeni Bitcoin üretmek için madenciler, hash fonksiyonu adlı kriptografik bulmacayı çözmek durumundadır. Problemi başarılı biçimde çözen ilk madenci, madencilik ödülünü kazanır ve blockchain üzerine yeni blok ekleyebilir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madencileri, blok ekleme hakkı kazanmak için oldukça karmaşık bir matematik problemini çözmelidir. Bunun için muazzam derecede yüksek bilgi işlem gücüne ve elektriğe ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla madenciler, rekabette avantajlı hale gelmek için bilgi işlem güçlerinin bir araya getirildiği madencilik çiftliklerinde Bitcoin üretir. Madenciler, çok yüksek hesaplama gücü gerektiren deneme yanılma yöntemi sonucunda hash değerini doğru tahmin ederek blok üretimini gerçekleştirir. Sırf bu amaç için, uygulamaya özel tümleşik devre (ASIC) isimli madencilik donanımları kullanılır. Bitcoin madenciliği için özel olarak üretilmiş olan bu donanımlar düzenli aralıklarla yenilenmelidir.
Hash değerini doğru şekilde tahmin eden madenci, blok ödülünü alır. Blok ödülleri, her dört yılda bir gerçekleşen "halving" isimli işlemle yarıya indirilir.

Bitcoin Madenciliği Para Kazandırır mı?

Bitcoin madenciliği, kendi evlerinden madencilik yapmak isteyen bireysel madenciler için kârlı değildir. Madencilik oldukça rekabetçi hale geldiğinden, evden madencilik yapmanın mümkün olamayacağı kadar yüksek donanıma ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, ölçek ekonomisinden yararlanma şansı bulunan kurumsal madenciler açısından madencilik oldukça kârlı olabilir. ASIC donanımları ve elektriğe para ödeyen madenciler, ürettikleri Bitcoin'leri satarak gelir elde eder. Dolayısıyla, BTC'nin fiyatı ne kadar yüksek olursa, madencilik de o kadar kârlı olur. BTC'nin fiyatı ne kadar düşükse, madencilerin başa baş noktasına yakın veya bu seviyenin altında üretim yapma olasılığı o kadar yüksektir.

Para biriminin değerinin düşmesi nedeniyle madencilerin işletmelerini kapatmak zorunda kalmaları madenci kapitülasyonu olarak tanımlanır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Teorik olarak, aşağıdakilere sahip olan herkes Bitcoin madenciliği yapabilir:

  • Bitcoin cüzdanı
  • Madencilik yazılımı
  • ASIC donanımı
  • Tercihen ucuz elektrik

Buna karşın madenci, ne kadar az sayıda ASIC donanımına sahipse ve bulunduğu yerdeki elektrik maliyeti ne kadar yüksekse, madencilik işi o kadar az kârlı olur.

Bitcoin Madenciliğinin Zorlukları

Bitcoin madenciliğinin kendine has riskleri bulunur. Örneğin madenciler, sahip olmaları gereken donanımlar nedeniyle madencilik işine başlamadan önce yüklü harcama yapmak durumundadır. Dolayısıyla madenci, ancak uzun vadeli rekabet avantajına sahip olacaksa bu yükün altına girebilir. Dahası, pek çok yargı alanında katı düzenlemeler bulunduğundan, madencilerin kanuna uygun biçimde çalışmak için üstesinden gelmeleri gereken kurallar söz konusudur. Son olarak, Bitcoin fiyatındaki oynaklık nedeniyle uzun süre zararına madencilik yapmak, sermayesi güçlü madencileri bile kapitülasyonla karşı karşıya getirir.

Related Articles