Sözlük

Donanım Cüzdan

Easy

Donanım cüzdan, kripto para birimleri için kullanılan ve genellikle USB belleğe benzeyen cihazdır.

Donanım Cüzdan Nedir?

Donanım cüzdan, genellikle fiziksel olarak USB belleğe benzeyen küçük bir cihazdır. Kripto para birimlerini depolamak amacıyla tasarlanmıştır. Donanım cüzdan, kullanıcının belirli blockchain ağları üzerindeki dijital varlıklarını izlemek için hem açık hem de özel anahtarları depolayan izole alan oluşturarak çalışır. Başka deyişle donanım cüzdan, paraları gerçekten saklamaz, sadece erişim sağlar.
Donanım cüzdan ayrıca, soğuk cüzdan veya soğuk depolama olarak da adlandırılır. Çalışma şekilleri sıcak cüzdanların tam tersidir.

Soğuk depolama özellikli kripto para cüzdanlarının avantajları arasında, gizli anahtarların yerel olarak depolanması ve kötü amaçlı kodlara karşı daha fazla güvenlik sunması yer alır. Gizli anahtarlar, depolanan varlıkların gerçek sahibini tanımlayan ve sahiplerinin istedikleri zaman bunları göndermelerine ve aktarmalarına izin veren çok önemli veri parçalarıdır.

Donanım cüzdanlarının güvenliği için PIN kodu ve kurtarma ifadesine (seed phrase) sahip olan kullanıcılar ayrıca cihazlarını fiziksel olarak da korumalıdır. Bunlara ek olarak, tüm fonları tek cihazda tutmamak da güvenlik açısından önemlidir.

Kullanıcı tarafından belirlenen PIN kodu, yetkisi olmayan kişilerin cüzdana erişimini engeller. Donanım cüzdanları ayrıca, ilk kurulum sırasında ezberlenmesi veya güvenli yerde saklanması gereken karmaşık kelime listesi (seed phrase) verir. Bu ifade aracılığıyla PIN kodu sıfırlanabilir.

Soğuk depolama, kripto paraları güvenli biçimde saklamanın yanı sıra, kullanıcıların yalnızca "Confirm (Onayla)" seçeneğine dokunarak transferleri imzalamasına imkan tanır. Yüksek güvenlikli yapılarına rağmen, teknoloji konusunda yeterli bilgisi bulunmayan kullanıcılar için bile transferleri kolaylaştırdığından kullanımları rahattır.

Günümüzde, birden fazla kripto para birimini destekleyecek biçimde kullanılan en popüler donanım cüzdanları arasında Trezor, Ledger, KeepKey, CoolWallet, NGrave ve SafePal Wallet bulunur.