Sözlük

Ücret Katmanı

Easy

Ücret katmanı, kripto para borsası kullanıcılarının para yatırırken veya çekerken kendilerinden tahsil edilecek tutarı belirleyen ücret yapısıdır.

Ücret Katmanı (Fee Tiers) Nedir?

Ücret katmanı, kripto para borsası kullanıcılarının para yatırırken veya çekerken kendilerinden tahsil edilecek tutarı belirleyen ücret yapısıdır. İşlem türüne ve hacmine bağlı olarak her borsa, kendine has ücret yapısına sahiptir.

Bazı kripto borsaları, itibari para yatırmak için banka ve PayPal transferlerinden kredi ve ödeme kartı kullanımına kadar çeşitli alternatiflere destek veriyor. Bu yöntemlerde yüzde 2 ila 5 arasında değişen oranlarda ücret tahsil ediliyor.

Alım satım ücretleri; harcanan miktara ve takas, para birimi dönüştürme veya alım satım aracı gibi fonksiyonlardan herhangi birinin kullanılıp kullanılmadığına göre belirlenir. Bazı borsalar, yeni yatırımcılara yönelik kolay kullanımlı takas veya dönüştürme seçenekleri sunar. Bunlar genellikle en pahalı seçeneklerdir. Dolayısıyla ödemeleri minimumda tutmak için ücretleri gözden geçirmek ve hesaplamak önemlidir.

Komisyonlar genellikle, işlem değerinin belirli seviyenin altında veya üstünde olmasıyla bağlantılı biçimde artan veya azalan sabit ücret şeklinde alınır. Söz gelimi, 10 doların altındaki işlemler için 0,99 tahsil edilen, daha yüksek işlemlerde daha fazla ücret alınan modeller vardır. Öte yandan, "piyasa yapıcı veya alıcı" modeli üzerinden de komisyon yüzdesi belirlenebilir.

"Piyasa yapıcı ve alıcı" modelinde ücretler, genellikle toplam işlemin yüzdesi üzerinden hesaplanır.

Kullanıcılardan işlem emri oluşturulduğunda değil, işlem gerçekleştirildiğinde ve emirler eşleştirildiğinde ücretin tahsil edildiğini bilmekte fayda var. Bazı borsalarda bu ücretler, platformun yardımcı program tokeninin kullanılması durumunda azaltılabilir. Genellikle belli seviyenin üzerinde sık işlem yapanlar, daha yüksek işlem hacimlerinde daha düşük oranlarla karşılaşır. Platformlar, indirimli fiyat gibi özel teşvik ve avantajlar içeren VIP seviyeleri de sunabilir.
İşlem emri, emir defterindeki alıcı veya satıcının emriyle hemen eşleştirilmezse piyasa yapıcı ücretine tabi olacaktır. Dolayısıyla bu işlemler, emir defterine yeni likidite girişi olarak eklenecektir. Alım satım yapan kişinin almak veya satmak istediği maksimum ve minimum fiyatı içeren limit emirleribuna örnek olarak gösterilebilir.

Piyasa alıcı ücretleri, işlemin emir defterindeki emirle hemen eşleştirilmesi durumunda tahakkuk eder. Alım satım yapan kişi, kripto para birimleri ve borsadaki diğer varlıklar için piyasa fiyatı üzerinden emir verdiğinde işleme konan piyasa emirleri, genellikle tamamen yerine getirilir.

Son olarak, kullanıcıların varlıklarını çekerken, birikimlerini itibari paraya dönüştürüp banka hesaplarına aktarırken veya kripto para birimlerini bir platformdan diğerine transfer ederken talep edilen sabit veya belirli yüzde üzerinden hesaplanan para çekme ücretleri uygulanabilir.

Bu durum, alım satım yapanları ve borsa kullanıcılarını daha hesaplı ve daha az fevri kararlar almaya teşvik eder. Borsanın aşırı veya parça parça alım satım talepleriyle dolup taşma olasılığını en aza indirir ve ayrıca platform veya borsa için gelir ve fon kaynağına dönüşür.

Toplanan ücretler genellikle borsa platformlarının büyümesi ve gelişmesi için toplanır. Merkeziyetsiz borsa ekosisteminde ise toplanan tutar yield farming ve likidite madenciliği programları aracılığıyla likidite sağlayıcıları ve yatırımcılara gider.