Sözlük

Bizans Generalleri Problemi

Hard

İçinde güvenilemeyen veya doğrulanamayan üyelerin yer aldığı bir grup ya da takımda, tek strateji için fikir birliği kurulması durumunu tarif eder.

Bizans Generalleri Problemi Nedir?

Bizans Generalleri Problemi, bilgisayar biliminde kritik bir konu olan, "Birbirinden bağımsız ve coğrafi olarak dağılmış düğümlerden oluşan bilgisayar ağında fikir birliği kurmak mümkün müdür?" sorusuna yanıt arayan düşünce deneyidir.

Fikir, 1982 yılında SRI Uluslararası Araştırma Enstitüsü araştırmacıları tarafından ortaya atıldı.

Soru şu şekilde: Şehri kuşatma altına alan birden fazla Bizans generali var. Birbirleriyle sadece elçi göndererek iletişim kurabiliyorlar. Generallerin ortak bir eylem planı üzerinde anlaşması gerekiyor: şehre saldırmak ya da geri çekilmek. Ancak sayıları ve kimlikleri bilinmeyen bazı generallerin hain olduğu ve fikir birliğinin kurulmaması için çalıştıkları varsayılıyor.

Ortaya konulan soru; hainlerin müdahalede bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, generallerin ortak bir plan tasarlamak için hangi karar alma algoritmasını kullanmaları gerektiği veya böyle bir algoritmanın gerçekten var olup olmadığıdır.

Araştırmacıların analizlerine göre, sadık generallerin sayısı üçte ikiden fazla olması durumunda bu sistem gerçekten uygulanabilir. Yani, biri hain olan üç generalin bulunduğu senaryoda, davaya sadık olanların fikir birliği kurmaları garanti değildir.

Bu sorun, dağıtık bilgisayar sistemleri üzerine kurulmuş olan kripto para birimleri ekosisteminde oldukça önemlidir. Birbirlerinden ve herhangi merkezi otoriteden bağımsız çalışan ve yalnızca uzaktan iletişim kurabilen işlem düğümlerinden (node) meydana gelirler. Hangi işlemin ne zaman gerçekleştiği konusunda fikir birliğine varması gereken "generaller", bu düğümlerdir.
Düğümlerin isteyerek ya da yanlışlıkla hatalı veri gönderme ihtimali vardır. Haliyle bu verilerin ayıklanması gerekir. Bitcoin (BTC) ve benzeri kripto para birimleri, bu sorunu İş İspatı ve Hisse İspatı algoritmaları gibi teknik çözümlerle aşar.