Sözlük

Public Address

Easy

Public address, açık anahtarın şifrelenmiş hash karşılığıdır. Geleneksel banka hesabı gibi, kullanıcının ödeme almak için kullandığı adrestir.

Public Address (Genel Adres) Nedir?

Public address, ödeme talep ederken adres olarak kullanılabilen, açık anahtarın (public key) şifrelenmiş hash karşılığıdır. Pratikte sınırsız miktarda olan genel adres, istenildiği kadar oluşturulabilir. Mahremiyetine önem veren kripto kullanıcıları, BTC veya ETH alırken düzenli olarak yeni adres kullanmayı tercih edebilir.
Genel adres, kripto paralara erişmek için kullanılan özel anahtar ile birleştirilir. Genel adres ve özel anahtar verisi, kripto paraları güvence altına almak için çok önemlidir. Özel anahtar sayesinde genel adrese erişim sağlandığı için bu veri asla kimseye paylaşılmamalıdır. Özel anahtar verisi bir şekilde ele geçirilirse, adresteki tüm kripto para kaybedilebilir. Genel adres, içine herkesin para gönderebileceği bir banka hesabı numarası gibidir. Yalnızca ilgili özel anahtarın sahibi, bu hesap numarasına ve içindeki kripto paralara erişebilir.

Public Address Nasıl Çalışır?

Genel adresler her blockchain ağında farklı bir yapıya sahiptir. Bu adresler daima bir dizi sayı ve harften meydana gelir. Örneğin Bitcoin için bir genel adres şu şekildedir:

1CVmtcWSifU1gBa7anH2jjSaT2AqScADtt

Ethereum ağında ise genel adres şöyle görünür:

0x17502293eBA2433e6952e75f4b80D23c0d519AE1

Genel adresler kolayca okunamadığından cüzdan uygulamaları üzerinde taranabilen QR kod halinde sunulabilirler. Bu yöntem, genel adreslere erişimi kolaylaştırır ve yanlış adresi kullanma riskini en aza indirir.

Genel Adres Aracılığıyla Kripto Para Çalınabilir mi?

Hayır. Sadece genel adres verisi kullanılarak kripto para çalınamaz. Eğer, genel adrese karşılık gelen özel anahtar verisi de ele geçirilmişse, işte o zaman kripto paralar çalınabilir.

Genel Adres Verisi Nasıl Öğrenilir?

Kripto cüzdanına ait genel adres, cüzdan üzerinde herkese açık biçimde görüntülenir. Adresinizi öğrenmek için cüzdanınıza giriş yapmalı ve muhtemelen hesap adınızın yanında bulunan veriye göz atmalısınız.