Sözlük

İkinci Katman (Layer 2)

Moderate

İkinci katman, üzerine inşa edildiği temel blockchain ağının güvenliğini kullanırken yüksek işlem hacmi potansiyeli sunan ölçeklendirme çözümüne verilen addır.

İkinci Katman (Layer 2) Nedir?

İkinci katman, üzerine inşa edildiği temel blockchain ağının güvenliğini kullanırken yüksek işlem hacmi potansiyeli sunan ölçeklendirme çözümüne verilen addır.

Ethereum gibi blockchain çözümlerinin popülaritesi, programlanabilir akıllı sözleşmeler içermeleri ve sansüre karşı dayanıklı yapıları sayesinde son birkaç yılda arttı. Bu yapıların üzerine çok sayıda ürün ve kullanım senaryosu oluşturulabildi. Gelgelelim, Ethereum ağındaki en büyük sorun, saniyede 20 binden fazla işlem yapan Visa ağına kıyasla yalnızca 7 ila 11 işlem gerçekleştirmesinde yatıyor. Blockchain ağı tıkandığı zaman kullanıcılar, işlemlerinin daha kısa sürede gerçekleşmesi için birbirleriyle rekabete giriyor. Bu durum, yeni blokta yer edinmek adına daha yüksek teklifi verme mücadelesine yol açıyor ve işlem ücretlerinin yükselmesine neden oluyor. Öyle ki, 2021 yılı içerisinde Ethereum ağı üzerinden token göndermenin maliyeti 80 doları aşmıştı.

Yukarıda bahsi geçen darboğaz sorununu çözmek ve Ethereum ağındaki baskıyı azaltmak için ikinci katman çözümleri ortaya çıktı. İkinci katman çözümleri, işlemlerin temel blok zincirine bağlı kalmadan tamamlanmasını sağladığı için saniyede binlerce işlem gerçekleşebilir hale geliyor. İkinci katman çözümleri; "zero knowledge rollups" ve "optimistic rollups" olmak üzere iki temel yapıya sahip.
DeversiFi, StarkWare, Optimism ve Arbitrum gibi ikinci katman çözümlerini Polygon gibi bir yan zincirden ayıran özelliğe bakıldığında ikinci katman çözümleri, güvenlik altyapılarını Ethereum gibi birinci katman zincirden alırken yan zincirler, fonları güvence altına almak için üçüncü parti ağ, doğrulayıcı veya kuruluşlara bağımlı olmak durumunda.