Sözlük

Merkeziyetsiz Uygulamalar (DApp)

Moderate

Merkeziyetsiz ağ üzerinde çalışan ve tek hata noktası sorunundan kaçınan uygulama türü.

Merkeziyetsiz Uygulama (DApp) Nedir?

Tek sunucu yerine dağıtık bilgisayar düğümleri (node) ağı tarafından yürütülen bilgisayar uygulamalarına DApp ismi verilir.

Merkeziyetsiz uygulamalar ilk olarak, Ethereum (ETH) üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerle desteklenen blockchain platformları tarafından hayata geçirildi. Geleneksel bir kripto para olmasının yanı sıra Ethereum, konsensüs algoritması aracılığıyla kusursuz biçimde durum bilgisi üretebilen ve dağıtık bilgisayar olarak tanımlanabilen Ethereum Sanal Makinesi (EVM) adlı sistemi içinde barındırır.
EVM sistemi, hesaplanabilirlik (Turing-complete) özelliğine sahiptir. Yani normal bir bilgisayarın gerçekleştirmesi beklenen her işlemi yürütebilir. EVM; geliştiricilerin istedikleri herhangi uygulamayı merkeziyetsiz şekilde kodlayıp çalıştırmalarına olanak tanıyan Solidity isimli kendi programlama diline sahiptir.
İçerdikleri yürütme yöntemi sayesinde DApp projeleri, geleneksel uygulamaların sağlayabileceği hizmet kalitesine rahatlıkla ulaşabilir. Neredeyse kesintisiz çalışma süresi sundukları gibi, sansüre ve veri kurcalamaya karşı dirençli çalışarak merkeziyetsizliğin tüm avantajlarından yararlanılar.
Günümüzde milyonlarca dolarlık piyasa değerine ve yüzlerce aktif kullanıcıya sahip birçok başarılı DApp örneği var. Bunlar arasında Augur (REP) piyasa tahmin platformu, boşta kalan bilgisayar gücünü kullanan Golem (GNT) ve blockchain tabanlı dijital reklam platformu Basic Attention Token (BAT) gibi projeler bulunuyor.
Ethereum dışındaki diğer popüler DApp platformları arasında Neo (NEO) ve NEM (XEM) yer alıyor.

Related Articles