Sözlük

Coin Mixer

Easy

Coin mixer, kullanıcıların kripto para adresleri arasındaki işlemleri karıştırır.

Coin Mixer Nedir?

Kripto para işlemlerini karıştırmaya yarayan coin mixer, transfer işlemindeki tarafların anonim kalmasını sağlar. Kripto para işlemlerinin tamamı dağıtık biçimde, herkese açık blockchain üzerine kaydedilir. Dolayısıyla dileyen herkesin bu kayıtlara erişmesi teknik olarak mümkündür. Blok gezginine açık adres bilgisi girildiğinde, bu adrese gelen ve bu adresten giden tüm tokenler hakkında bilgi alınabilir. İleri seviyedeki bu şeffaflık, blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin temelinde yatan özelliktir. Yine de bazı kullanıcılar anonim kalmak ister. Bu sebeple de kripto para karıştırıcıları, yani "coin mixer" ismi verilen özellik geliştirilmiştir.
Coin mixer esasen, kripto para gönderen ve alan kullanıcılar arasında aracılık görevini üstlenen yazılımı sunan şirkettir. Diyelim ki, A kişisi, B kişisine Bitcoin (BTC) göndermek istiyor, ancak bu işlemin başkaları tarafından izlenmesini istemiyor. A kişisi, kripto para işlemlerini karıştıran şirketin hizmetinden yararlanabilir. Transfer edilecek Bitcoin, "coin mixer" hizmet sağlayıcısına gönderilir. Coin mixer, bu işlemi birden fazla farklı işlemle birleştirerek aynı kripto para biriminden yüklü miktarda işlem gerçekleştirir. Ardından, belirlenen alıcı adrese yeniden gönderir.

İşlemi tamamen anonim hale getiren kripto para karıştırıcı şirketler, hizmetleri karşılığında ücret alır. Dolayısıyla kullanıcı, anonim biçimde transfer edeceği kripto parayı karıştırıcıya gönderirken işlem ücretini hesaba katmalıdır. Zira fonlar alıcı adrese yeniden gönderilmeden önce işlem ücreti toplam meblağdan düşülür. Çoğu kripto para karıştırıcısı, transfer edilecek tutarın belli bir yüzdesi üzerinden işlem ücreti alır. Sonuç olarak, karıştırıcıya gönderilen kripto para miktarı ne kadar fazla olursa, ücret de o kadar fazla olacaktır.

Kripto para ile işlem yapan birçok kullanıcı anonim kalmayı tercih ettiğinden "coin mixer", kripto para sektöründe önemli bir hizmete dönüştü. Yüklü miktarlarda fon transfer ederken kimliğini gizlemek isteyen büyük kurum ve şirketler için de kritik bir hizmet haline geldi.

Yine de kripto para karıştırıcıları, kripto para sektöründe tartışmalı bir konu. Kimileri, kripto para dünyasında kendiliğinden gelen anonimliğin korunması amacıyla bu tür hizmetlere ihtiyaç duyulduğunu savunurken kimileriyse, coin mixer hizmetlerinin yasa dışı faaliyetlerin önünü açtığını iddia ediyor. Sadece bu da değil, kripto para karıştırıcılara karşı çıkanlar, yazılımın kolayca manipüle edilebileceğini ve insanları dolandırıp fonlarını çalmak için kullanılabileceğini düşünüyor. Zıt görüşteki her iki tarafın da kaygıları mantıklı. Ancak kripto para karıştırıcıları, kripto topluluğu tarafından sıklıkla kullanılan bir hizmet olmayı sürdürüyor.

Kripto para karıştırıcıları, sahip oldukları toplam kripto para miktarını gizlemek isteyen kripto balinaları arasında giderek daha popüler hale geliyor. Yüklü miktarda kripto parası bulunan kullanıcılar, açık işlem yaparken dikkat çekebilir ve hesaplarını riske atabilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda kripto para yatırımcıları, varlıklarının güvenliğini sağlamak için genellikle kripto para karıştırıcıların sunduğu hizmetlere yöneliyor.