Sözlük

Likidite

Moderate

Herhangi bir kripto para biriminin, genel piyasa fiyatı etkilenmeden kolayca alınıp satılabilmesidir.

Likidite Nedir?

En basit haliyle likidite, kripto para birimlerini hızlı bir şekilde nakde dönüştürmenin ne kadar kolay olduğu ve değer kaybı olmadan varlığın alınıp satılmasının mümkün olup olmadığını ifade eder.
Dünyanın ilk ve en aktif biçimde alınıp satılan dijital varlığı olan Bitcoin, genellikle en likit sanal para birimi olarak kabul edilir.
Likidite ayrıca, borsaların itibari para (fiat) ve kripto arasında alım satımları gerçek zamanlı ve fiyat kayması olmadan gerçekleştirip gerçekleştiremediğini tespit etmek için de kullanılabilir. Likidite seviyesi genellikle, söz konusu platformun kaç kullanıcısı olduğuna bağlıdır.

Tam rekabetçi piyasada likidite, indirimli fiyat veya prim talep etme kabiliyetini azaltacaktır. Kripto para veya farklı bir varlık sınıfındaki aktif ticarette fiyat bozulmalarını önlemeye yardımcı olması nedeniyle bu durum gerçekleşir.

Likit kripto para birimi, genellikle piyasa fiyatı civarında işlem görür.

Dünyanın en likit piyasası olarak forex gösterilebilir. Bank for International Settlements verilerine göre, Nisan 2019 itibarıyla günde ortalama 6,6 trilyon dolar günlük işleme ulaşılmıştır.

Diğer taraftan, emlak piyasasının likit olmadığı kabul edilir. Zira gayrimenkuller, çok sayıda evrak gerektirmesi ve birden fazla değişkene tabi olması nedeniyle hızlı biçimde satılamaz.

Likit piyasalar genellikle kısa vadeli alım satım yapanlar tarafından tercih edilir. Zira likit olmayan piyasa, katılımcıların pozisyona girip çıkmasını çok zorlaştırır.

Günümüzde Bitcoin işlem hacimleri, normal bir günde 10 milyarlara ulaşıyor ve 2014'ten bu yana önemli ölçüde yükseldi.

Yine de bu durum, en büyük kripto para biriminin asla likidite sıkıntısı yaşamadığı anlamına gelmez. BTC fiyatının 2018 yılında çakıldığı esnada işlem hacimleri günde yaklaşık 5 milyar dolara kadar düşmüştü.

Kitlesel benimseme artarsa ve sanal varlıklar değişim aracı olarak daha geniş ölçekte kabul edilirse kripto paraların likiditesi muhtemelen daha da artacaktır.

Related Articles