Sözlük

Hisse İspatı (Proof of Stake - PoS)

Easy

Blockchain bütünlüğünü korumak üzere tasarlanan İş İspatı (Proof of Work) algoritmasına karşı geliştirilmiş konsensüs mekanizmasıdır.

Hisse İspatı (Proof of Stake - PoS) Nedir?

PoS, blockchain işlemlerinin onaylandığı ve aynı kaydın iki defa oluşturulması (double counting) sorununun önlendiği konsensüs mekanizmasıdır.

Hatırlatmak gerekirse, aynı token veya coin birden fazla işlemde kullanılırsa "double counting" denilen olay gerçekleşir.

Bitcoin işlemlerinde İş İspatı (Proof of Work, PoW) mekanizması kullanılmasına karşın, güçlü bir alternatif olarak PoS algoritması geliştirildi.

Bazı eleştirmenlere göre bu iddiaların doğruluğu kesinleşmemiş olsa da birçok araştırmacı, PoW'a kıyasla PoS algoritmasının önemli ölçüde enerji verimliliği sunduğunu ve daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Banka gibi itibari para (fiat) birimlerini denetleyen merkezi ortamlarda çifte işlemleri tespit etmek nispeten kolaydır.

Ancak merkeziyetsiz sistemlere dayanan kripto para dünyasında PoW veya PoS gibi algoritmalar olmasaydı, çifte işlemleri önlemek çok zor olacaktı.

Sektör katılımcıları genellikle, kripto para birimlerinin enerji santrallerine yüklediği ilave talebi açıklarken, Bitcoin'in İsviçre ülkesi kadar enerji kullandığını belirtir.

Öte yandan Proof of Stake mekanizması, madencilerin sistemde kilitlediği meblağın büyüklüğü ölçüsünde blok onaylama hakkı verir.

PoS mekanizmasıyla çalıştığını varsayarsak, dolaşımdaki Bitcoin'in yüzde 10'una sahip olan madenci, blokların yalnızca yüzde 10'unu kazabilecek demektir.

PoW algoritmasında kimi zaman enerji maliyetleri o kadar yükselir ki, madenciler, elektrik faturalarını ödemek için kripto para satmak durumunda kalır.

Öte yandan PoS mekanizması, siber saldırılara karşı dayanıklılık konusunda rakibinin gerisinde kalabilir. Yine de yapısı gereği, kendi varlıklarını sisteme kilitleyen madencilerin sisteme saldırmasını engeller.

Related Articles