Sözlük

İş İspatı (Proof of Work - PoW)

Easy

İşlemleri doğrulamak ve yeni blok oluşturmak için son derece zorlu bir matematiksel bulmacayı çözmeyi gerektiren blockchain mutabakat mekanizmasıdır.

İş İspatı (Proof of Work - PoW) Nedir?

Banka misali merkezi bir otorite tarafından düzenlenen itibari paraların (fiat) aksine kripto para birimleri merkezi yapıda değildir.
PoW algoritması, Bitcoin ve Monero dahil olmak üzere birçok kripto para biriminin bir hükümet veya şirketin idaresi olmadan çalışmasını sağlar.

Bu konsensüs mekanizması, çifte harcama (double spending) sorununu önleme konusunda hayati öneme sahiptir. Böylece hiçbir kripto para veya token aynı işlemde birden fazla kez kullanılamaz.

Bitcoin'in blockchain ağına yeni blok eklenmesinin ve işlemlerin doğrulanmasının arkasındaki temel yapı budur.

Ağ, blok oluşturma talebinde bulunan madencinin PoW sürecini başarıyla tamamladığını tespit ettiği zaman yeni bloku onaylar.

PoW problemini başarıyla çözen madenci, yeni üretilen BTC ile ödüllendirilir.
Bitcoin'in kullandığı PoW mekanizmasında madenciler, oluşturulan mevcut blok içeriğini hash koduna dönüştürür.

Kurallara göre bu hash kodunun başında belli sayıda sıfır olması gerekir. Önünde birkaç adet sıfır bulunan hash kodu elde etme olasılığı ise son derece düşüktür.

Defalarca deneyip bu amaca ilk ulaşan madenci blok oluşturur ve BTC ödülünü kazanır.

PoW tabanlı blockchain ağında geçmişe yönelik yapılacak bir değişiklik tüm blok verilerini değiştireceği için verileri kurcalamak son derece zordur.

Related Articles