Sözlük

Blok Süresi

Moderate

Blockchain tabanlı sistemlerde yeni blok üretilmesi için gereken süreyi ifade eder.

Blok Süresi Nedir?

Blok süresi, blockchain tabanlı sistemde yeni bir blok üretilmesi için gereken yaklaşık süreyi ifade eder. Saniye başına işlem (TPS) olarak ölçülen işlem onay hızını da belirler. Blok oluşturulduğu zaman, defter üzerinde yeni işlem grubunun doğrulanmış kopyası ortaya çıkar ve başka bir blokun üzerine eklenerek zinciri genişletir.
Blok boyutunu artırmak, blok süresini azaltmak için basit ve etkili bir yoldur. Ancak bu stratejinin merkeziyetsiz ağın güvenliğini etkileyip etkilemediği konusunda uzun süredir devam eden tartışma vardır. Örneğin, BTC destekçisi olan Greg Maxwell, dağıtık platforma bağlı düğüm ya da bilgisayarların güncellenmesi için yeterli süre sağlayan ve reddedilen blok sayısını azaltan daha yüksek blok süresinin ideal olduğunu savunuyor.
Blok süresi, herhangi bir doğrulayıcının blockchain ağındaki işlem hash'ini çözmesi için geçen süreyi de ifade edebilir. Bu süreler tahminden ibaret olsa da, gerçek süre madenciliğin zorluğuna bağlı biçimde ortaya çıkar.
Blok süresi, blockchain ölçeklenebilirliğinin geliştirilmesini sağlayan bileşenlerin başında gelir. Blok süresini etkileyen faktörlerden biri de aynı anda çok fazla kullanıcının ağ üzerinde işlem yaptığı tıkanıklıktır.
Bitcoin ağında 10 dakikada bir blok oluşturulurken, en büyük ikinci merkeziyetsiz protokol olan Ethereum ise ortalama 15 saniyelik blok süresine sahip.