Sözlük

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) [Güncellendi]

Hard

Otomatik piyasa yapıcı (AMM), otomatik alım satım gerçekleştirerek bağlı bulunduğu borsaya likidite sağlayan sistemdir.

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) Nedir?

AMM sistemleri, ilk kez 1990'ların başında Shearson Lehman Brothers ve ATD tarafından uygulanmaya başlandı. Sistem icat edilmeden önce, piyasanın likiditesini düzenlemeye yönelik işlemler, insanlar tarafından emir defterlerine elle yazılıyordu.

Bu yaklaşım neticesinde piyasa fiyatlarında kayma ve gecikme meydana geliyordu. Dahası, piyasa yapıcılar manipülasyonla suçlanır hale gelmişti. AMM sistemleri ortaya çıkınca, insanların piyasa yapıcı görevini üstlendikleri dönemdeki tüm sorunlar çözüldü. Şimdilerde AMM, blockchain tabanlı merkeziyetsiz borsalarda kullanılıyor.

AMM tabanlı merkeziyetsiz borsalarda geleneksel emir defterinin yerini, alım satım çiftindeki varlıkları içeren ve zincir üzerinde önceden finanse edilmiş likidite havuzları alıyor. Likidite; ekosisteme yatırdıkları mevduat oranı ölçeğinde, havuzlarda gerçekleşen işlemlerden tahsil edilen ücretlerden pay alan diğer kullanıcılar tarafından sağlanıyor.

AMM sistemini uygulayan merkeziyetsiz borsa örneklerinin başında Uniswap geliyor. Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, kullanıcılarının hem pasif gelir elde etmek için likidite sağlamasına hem de varlıklar arasında alım satım yapmasına olanak tanıyor.

Related Articles