Sözlük

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

Easy

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), iki adımlı doğrulama gerektiren bir erişim yöntemidir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), çevrim içi hesap veya bilgisayar sistemine erişim sağlayabilmek için iki farklı türde bilgi girişine ihtiyaç duyan bir doğrulama yöntemidir. Kullanıcıların güvenli şifre belirlemesinin yanı sıra hesaplarına veya sıcak cüzdanlarına erişmeleri için ek araca daha sahip olmalarını gerektiren ve birçok kripto para borsasında tercih edilen yaygın bir özelliktir.

Bu sistemde kullanıcı, şifresini girmenin yanı sıra güvenlik kodu gibi ek bir bilgi daha belirtmek durumundadır. Güvenlik kodu, giriş işlemi sırasında kullanıcıya SMS veya e-posta yoluyla gönderilebilir. Dijital asistan veya benzeri sesli sistem tarafından telefon görüşmesi aracılığıyla okunabilen versiyonları da vardır. Esasen, hesaba erişim sağlamak için basit bir paroladan daha fazlasını gerektiren her yöntem, iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi sınıfına girebilir.

Bu yöntemde birinci faktör şifre, ikinci faktör ise kodlu bir metin ve hatta biyometrik veri olabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama konusunda biyometrik yöntemleri kullanırken üç seçenek ortaya çıkar. Birincisi, parmak izi taramaktır. Günümüzde pek çok akıllı telefonda yerleşik biçimde parmak izi okuyucusu bulunduğu için birçok kişi bu hızlı ve basit yöntemi tercih eder. İkinci yöntem yüz taramasıdır. Çoğu modern akıllı telefonda, insan yüzünü verimli şekilde birçok açıdan tarayabilen üç boyutlu kameralar bulunur. Bu da daha yüksek güvenlik düzeyi sağlar. Kilidin açılması için yüzün eksiksiz üç boyutlu modeli gerekli olduğundan, herhangi biri şifre sahibinin fotoğrafını kullanarak güvenlik kademesini atlatıp onay sürecini tamamlayamaz. Son olarak, en karmaşık ve nadir biyometrik kimlik doğrulama türlerinden biri olan, retina taraması kullanılabilir.