Sözlük

Private Key / Secret Key (Özel / Gizli Anahtar)

Easy

Asimetrik anahtarlı şifreleme ile oluşturulan ve hash koduna dönüştürülmüş verilerin şifresini çözmek için açık anahtarla eşleştirilen bir kod parçasıdır.

Private Key / Secret Key Nedir?

Özel anahtar, genellikle kripto cüzdan adresi oluşturulurken üretilen, şifre veya erişim kodu olarak işlev gören alfanümerik bir diziyi ifade eder. Özel anahtar erişimine sahip olan kişi, karşılık gelen cüzdan üzerinde mutlak kontrole sahiptir. İçeride bulunan fonlara erişebilir, varlıkları aktarabilir, alım satım yapabilir ve hesabı başka amaçlar için kullanabilir.
Blockchain teknolojisinin geri döndürülememe özelliği ve gizli anahtarların kriptografik yapıları sayesinde bunları değiştirmek imkansızdır. Dolayısıyla bir kullanıcı, üçüncü kişi ya da kuruluşun özel anahtar verisini ele geçirdiğinden şüphelenirse, fonlarını güvence altına almak için yeni bir cüzdan oluşturmalı ve fonlarını oraya aktarmalıdır.
Özel anahtarları saklanmanın birkaç farklı yolu vardır. En temel ve en savunmasız yöntem doğrudan seed code verisini saklamaktır. Kodun görünümü şöyledir: e0c9795a7fcf4ad2b7a257952dc5151ab1c865a02d88a41b7885b5f4e15b5879.

Bazı cüzdanlar, ham anahtar verisinin üst seviyesi olan ve parola aracılığıyla erişilebilen şifrelenmiş dosyalar kullanır. Yine de en yaygın yöntem, BIP39 protokolü aracılığıyla oluşturulan 12 ila 24 sözcükten oluşan kurtarma parolasıdır. Bu parola, hatırlaması daha kolay, ancak tahmin edilmesi daha zordur. Örneğin: "shampoo plane stingray gully mollusk anyway clarify observing echo bazooka heading replica"

İlginç bir şekilde CoolWallet S gibi bazı donanım cüzdanları, kurtarma parolasını sözcük yerine sayılarla oluşturur. Sayıların doğru biçimde kaydedildiğini doğrulamak için toplamın sağlaması yapılır. İngilizce bilmeyenler, "plane" yerine "plan" gibi yazım hatası yapmasın diye bu yöntem tercih edilebilir. Zira son derece küçük bir yazım hatası bile cüzdana erişmeyi imkansız hale getirebilir.

Hangi yöntemle üretildiği veya saklandığı fark etmeksizin, özel anahtarları düzgün biçimde korumak çok önemlidir. Kullanıcılara daima, bu verileri çevrim içi cihazda tutmak yerine çevrim dışı biçimde saklamaları önerilir.

Bir başka seçenek de, bu verileri kağıda yazıp kasa gibi güvenli bir yerde saklamaktır. Anahtar bilgisini saklamanın en yaygın yolu, çevrim dışı donanım cüzdanlarını tercih etmekten geçer. Sayıları az olsa da, bunları titanyum veya yangına dayanıklı farklı bir malzemelerden üretilmiş özel saklama cihazlarında muhafaza eden kullanıcılar vardır.