Sözlük

Teminatlandırılmış Stablecoin

Moderate

Tamamı ya da tamamına yakını belli bir rezerv hesabında tutularak güvence altına alınan değeri sabit para birimidir.

Teminatlandırılmış Stablecoin Nedir?

Stablecoin, genellikle 1 ABD doları olmak üzere belirli bir fiyatta sabit kalması için tasarlanan, blockchain üzerine inşa edilmiş dijital varlıktır. Bu varlığın meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi için, paraya çevrilebilen ya da takas edilebilen itibari para, kripto para veya zincir üstü tokenlerle desteklenmesi gerekir. Sunulan bu desteğe teminat denir.

Teminatlandırılmış stablecoin, tamamı ya da tamamına yakını belli bir rezerv hesabında tutularak güvence altına alınan, değeri sabit para birimidir. Tamamen teminatlandırılmış stablecoin örneklerinin başında USDT, USDC ve DAI gelir. Varlık sahiplerinin bu tokenleri, ABD doları veya gerçek dünyada karşılığı bulunan diğer değer varlıklarına dönüştürmeleri için teminat oluşturulur.

Stablecoin varlıkları için taahhüt edilen teminat; nakit para, ticari senet, tahvil ve benzeri finansal enstrümanlar şeklinde olabilir. Teminat, sermaye verimliliğini artırmak amacıyla daha fazla yatırım yapmak için kullanılabilir. Teminatlarını tamamen tahvil ve banknot gibi geleneksel finans ürünleri yerine kripto gibi zincir üstü varlıklarla oluşturan stablecoin varlıkları genellikle "merkeziyetsiz stablecoin" şeklinde tanımlanır.

Teminatlandırılmış stablecoin varlıkları, meşru kalmak ve kullanıcılarına güven sağlamak için büyük miktarda sermayeye ihtiyaç duyar. Değerlerinin sabit kalması, doğrudan altta yatan teminata bağlıdır. Dolayısıyla, teminatlandırılmış birçok stablecoin projesi aşırı teminatlandırmaya ihtiyaç duyar. Ancak bu şekilde değerindeki olası dalgalanmalar yumuşatılabilir. Bu yöntem, akıllı sözleşmeler aracılığıyla değeri sabit tutmak için token alan, satan veya yakım işlemiyle arz ve talep arasında denge kurmaya çalışan FRAX ve ESD gibi algoritmik stablecoin seçeneklerinden farklıdır.