Sözlük

Barındırılan Cüzdan

Moderate

Üçüncü parti hizmet sağlayıcı tarafından yönetilen cüzdandır.

Barındırılan Cüzdan (Hosted Wallet) Nedir?

Kripto ekosisteminde barındırılan cüzdan, merkezi borsa gibi üçüncü taraflarca yönetilen cüzdandır. Diğer barındırılan cüzdan sağlayıcı örnekleri arasında Grayscale gibi fonlar gösterilebilir. Barındırılan cüzdanlar, şifresini unutan kullanıcılara bile fonlarını güvende tutma olanağı sağlar. Saklama özelliği bulunmayan cüzdanın gizli anahtarını kaybetmek, kripto paralara erişimi kaybetmek demektir. Barındırılan cüzdan kullanıcıları, fonlarına yeniden erişebilmek için müşteri hizmetlerine başvurabilir.

Kripto Cüzdanlar Nerede Barındırılır?

Barındırılan cüzdanlar; merkezi kripto para borsaları, geleneksel finanstaki fonlar ve benzer aracı türleri gibi saklama hizmet sağlayıcısı kontrolündeki cüzdanlardır. Saklama hizmet sağlayıcıları, tıpkı geleneksel bankalardaki mevduat hesapları gibi müşteri cüzdanlarını korur. Kullanıcılar kripto paranın tam mülkiyetini elinde tutsa da velayetini almaz. Bu durum, cüzdanı daha kullanışlı hale getirir ancak fonlara erişim çeşitli nedenlerle dondurulabilir.

Barındırılan Kripto Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Birkaç kolay adımda barındırılan cüzdan kurabilirsiniz:

  • Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir platform seçin. Bu platform, güvenilir bir kripto borsası veya geleneksel finans emanetçisi olabilir.
  • Hesap açın. Hesabı açtıktan sonra, tıpkı banka hesabında olduğu gibi cüzdanınıza erişebilirsiniz.
  • Barındırılan cüzdanınızı kullanmaya başlayın. Güçlü bir parola oluşturun ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Ardından cüzdanınızı kripto para alım satım ve transferi için kullanabilirsiniz.

Coinbase Barındırılan Cüzdan mı?

Coinbase Exchange, barındırılan cüzdanlar için popüler bir merkezi borsa konumunda. Barındırılan cüzdanlara sahip diğer merkezi borsalar arasında Binance ve Kraken gösterilebilir.

MetaMask Barındırılan Cüzdan mı?

MetaMask barındırılan bir cüzdan değil, ancak saklama hizmeti sunmayan cüzdan konumunda. Saklama hizmeti sunmayan cüzdan, kullanıcı fonlarının velayetini elinde tutar, ancak herhangi bir sebeple hesabı dondurmaz.

Barındırılan Cüzdanlar Güvenli mi?

Barındırılan cüzdanlarda güvenlik yükümlülüğü hizmet sağlayıcısına devredilir. Yani cüzdanın güvenliği, cüzdan hizmet sağlayıcısının sorumluluğundadır. Normal şartlarda bu durum, bilgisayar korsanlığı ve müşteri fonlarının kötüye kullanılması riskini de içerir. Örneğin FTX borsası, alım satımda müşteri fonlarının kullandığının ortaya çıkmasının ardından herkesin mevduatını çekmek istemesi (bank run) nedeniyle iflas etmeden önce popüler bir barındırılan cüzdan hizmetiydi. Sonuç olarak barındırılan cüzdanlar, kendilerine has özelliklerinden dolayı riskli kabul edilebilir.