Sözlük

Yönetişim Tokeni

Moderate

Yönetişim tokeni, ekosistemi etkileyecek kararlar için oy kullanma hakkı sunar.

Yönetişim Tokeni (Governance Token) Nedir?

Geliştiriciler ve token sahipleri, herhangi bir protokolün geleceğini şekillendirirken yönetişim tokenlerini kullanır. Yönetişim tokeni sahipleri; ağa ait yeni özellikler önermek, karar mekanizmasına dahil olmak ve hatta doğrudan yönetişim sistemini değiştirmek gibi projeyle kritik ilgili kararlarda yer alır.

Çoğu durumda, yönetişim tokenleri kullanılarak erişilen zincir üstü yönetişim mekanizması aracılığıyla önerilen, değerlendirilen ve oylanan değişiklikler, akıllı sözleşme tarafından otomatik biçimde uygulanır. Kimi durumlarda projeyi sürdüren ekip, değişiklikleri uygulayacak veya belirlenen görevleri üstlenecek birini işe alır.

Yönetişim tokeni sistemlerini savunanlar, merkeziyetsiz biçimde çalışmalarından dolayı bu yapıların daha demokratik ortam sunduklarını ve orijinal kripto para ideallerine sadık kaldıklarını iddia eder. Sistem gelişiminin, doğrudan kullanıcılar tarafından kontrol edildiği yapılar genellikle merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) şeklinde tanımlanır.
Yönetişim tokenleri arasında Maker (MKR), en iyi bilinen isimlerdendir. MKR token sahipleri, üzerinde merkeziyetsiz stablecoin DAI'nin çalıştığı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüyle ilgili kararlarda oy kullanma hakkı elde eder.

Söz gelimi MKR sahipleri, DAI fiyatını sabit tutmak için çalışan merkeziyetsiz kredi yönetimindeki her türlü karmaşık ekonomik kuralı değiştirmek için oy kullanabilir. Bu yazının hazırlandığı esnada MKR sahipleri, protokolün maksimum borçlanma seviyesinin yükseltilip yükseltilmemesi konusunda oy kullanıyordu.