Sözlük

Yıllık Getiri Oranı (APY)

Moderate

Yıllık getiri oranı (APY), belirli bir yatırımın ardından yıl sonunda kazanılacak getiri oranını temsil eder.

Yıllık Getiri Oranı (APY) Nedir?

Yıllık getiri oranı (APY), yıllık faiz oranı (APR) hesabına benzer biçimde çalışan kripto para tasarruf hesabı görevi görür. Bitcoin veya başka bir kripto varlığınızı yatırabilir ve belirli süre boyunca sabit getiri elde edebilirsiniz.
Yıllık getiri oranı (APY), herhangi para piyasası hesabında yıl boyunca kazanılan para miktarını hesaplama yöntemidir. Başka deyişle bu, faizin zaman içinde nasıl biriktiğini takip eden bir tekniktir.
Fonlar üzerinden kazanılan faiz, bileşik faiz olarak tanımlanır. Hem hesaba yatırılan anapara tutarı hem de o para sayesinde biriken faiz üzerinden elde edilen tutarı ifade eder. Bileşik faiz modelinde, zaman içinde ek para biriktirmeyi mümkün kılar. Bu nedenle yatırım açısından çok güçlü bir araçtır. Bu sistem, basit faiz ile aynı mantıkta değildir. Zira basit faiz, sadece ana mevduat üzerinden oluşan faizi ifade eder.
APY kullanılan kripto tasarruf hesapları, birikimlerini sabit bir yerde tutarken yatırım getirisi elde etmek isteyen kripto yatırımcılarına yöneliktir. Yatırımcıların seçebileceği birden fazla kripto getiri modeli bulunur. Dolayısıyla, herhangi birine yatırım yapmadan önce araştırma yapmayı ihmal etmemek gerekir. Platformlar arasında; ücret, giriş kriteri, faiz prosedürü ve desteklenen kripto para türleri gibi faktörler değişiklik gösterebilir.
Ayrıca kripto para borsaları tarafından yüksek oranda "hoş geldin" APY değerleri sunulabilir. Bunlara yatırım yapmadan önce dikkatli olmak gerekir. Bazı yatırım programları, başlangıç aşamasında yüksek APY oranları sunarak müşteri çekmek ve geniş müşteri havuzu oluşturduktan sonra oranları düşürmek gibi stratejiler uygulayabilir. Yüksek APY sunan bir "yield farming" platformuyla karşılaşırsanız, sistemin güvenilir olduğunu topluluk aracılığıyla kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.