Sözlük

İlk Token Arzı (Initial Coin Offering, ICO)

Moderate

Initial Coin Offering ifadesinin kısaltması olan ICO, erken aşamadaki şirketlerin sermaye artırımı için kripto para kullandığı kitle fonlaması veya kitle satışıdır.

İlk Token Arzı (ICO) Nedir?

Uygulama, hizmet veya yeni coin oluşturmak adına yatırım almak isteyen herhangi bir kripto para veya blockchain şirketi, ICO düzenleyerek fon elde edebilir.

Geleneksel piyasalardaki halka arz (IPO) süreçlerinin kripto para dünyasındaki karşılığı olan bu etkinlikler, özellikle 2017 yılındaki kripto para patlamasında çok popülerdi.

O tarihten itibaren ICO etkinliklerine, dolandırıcılar ve piyasa manipülatörleri tarafından kullanılabileceği damgası vuruldu. Kayıt dışı menkul kıymet satışı sayılmaları nedeniyle bazı projelere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açıldı.
ICO projeleri genellikle, projenin hedefi, piyasaya sürülecek token sayısı ve dağıtımın nasıl yapılacağı gibi detayları içeren teknik makalenin (whitepaper) oluşturulmasıyla başlar. Bazı senaryolarda, başlangıç aşamasında token satın almaları halinde yatırımcılara indirimli fiyatlar sunulur. Hatta satın alma esnasında itibari para (fiat) yerine kripto para kullanılması halinde fazladan indirim kazanmak da mümkün olabilir.

ICO aracılığıyla satılan tokenler çeşitli faydalar sunabilir. Yani token sahibi, belirli ürün veya hizmete erişim için bu varlıkları takas edebilir. Sayıları az olsa da bazı projelerde bu tokenler, girişim üzerindeki sahiplik payını temsil edebilir.

Son yıllarda ICO projeleri, manşetlerde "çok riskli yatırım seçeneği" şeklinde yer buldu. Hatta bazılarının "exit scam" ismi verilen dolandırıcılık modelini içerdiği iddia edildi.

Review of Financial Studies tarafından yapılan araştırmada, ICO projelerinin Ocak 2016 ila Ağustos 2019 arasında dünya çapında yaklaşık 13 milyar dolar topladığı ortaya konuldu. Öte yandan Ernst & Young tarafından hazırlanan bir başka raporda, 2017'de hayata geçen en büyük ICO projelerinin yüzde 86'sının Ekim 2018 itibarıyla liste fiyatlarının altına düştüğü tespit edildi.

ICO projelerine yönelik eleştirilerin temelinde, düzenleyici gözetimi olmadan kolayca başlatılmaları yatıyor. Özellikle de piyasa hakkında deneyimi olmayan yatırımcılara hitap ettikleri belirtiliyor. Zedelenen ICO imajı, ilk borsa arzı (initial exchange offerings) ve menkul kıymet token arzı (security token offerings) gibi alternatif yöntemlerin son yıllarda daha popüler alternatif haline gelmesini sağladı.

Telegram Open Network için toplanan 1,7 milyar dolarlık fonun büyük kısmının yatırımcılara iade edilmesi emrini veren SEC kurumunun, Telegram dışında farklı projelere karşı harekete geçtiği biliniyor.

Mart 2020 itibarıyla New York Güney Bölge Mahkemesi tarafından verilen ihtiyati tedbir kararı kapsamında Telegram, kesinleşen 18,5 milyon dolarlık cezasına ek olarak 1,2 milyar dolarlık fonu yatırımcılarına iade etmek zorunda kaldı.