Sözlük

Miner Extractable Value (MEV)

Hard

Maksimal Çıkarılabilir Değer olarak da bilinen Miner Extractable Value (MEV), blok içine hangi işlemlerin ekleneceği hangilerinin hariç tutulacağı ve sıralamanın

Miner Extractable Value (MEV) Nedir?

Maksimal çıkarılabilir değer (MEV); madenci, doğrulayıcı veya sıralayıcı gibi aktörlerin üretilen blok içine hangi işlemlerin ekleneceği veya eklemeyeceğini belirlemeleri ve bunları sıralamaları yoluyla elde edebilecek kârı ölçüyor.

İlk MEV yöntemi, yüksek Gas ücreti içeren işlemleri seçen bot'lar sayesinde madencilerin daha yüksek işlem ücreti ödenen transferleri öne almaları fikrine dayanıyordu. Bu süreçte kullanıcılar, front running adı verilen, işlem bilgilerinin önceden öğrenilmesi sorunuyla boğuşuyordu. Front running sistemi evrim geçirmiş ve artık bu şekilde kullanılmıyor olsa da, madenciler bu tür hamlelerden fayda elde edebiliyor. Madenciler, belirli işlemleri kullanıcılardan önce gerçekleştirerek kâra geçebilir. Kendi işlemlerini başarılı, sonraki işlemleri başarısız kılabilir, yani front running ile kendilerine fayda sağlayabilirler. Zira madenciler, sırada bekleyen kullanıcı işlemlerinin işaret ettiği alım satım fırsatlarını önceden görebilir. Bu ayrıcalıklı konumlarından faydalanarak işlem gerçekleştirebilir, işlem sıralamasını kendi menfaatleri doğrultusunda yeniden düzenleyebilirler.

Front running yönteminin yanı sıra madenciler, kullanıcı işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda piyasada dengenin ne yönde değişeceği bilgisinden yararlanarak, belirli işlemleri kullanıcıların hemen ardına yerleştirip kâr elde edebilir. En yaygın MEV saldırıları arasında bulunan bu yönteme "back running" adı verilir.

Kullanıcıların işlemlerinden yararlanıp daha fazla kâr elde etmek için yukarıdaki iki yöntemin birleştirildiği bir de "Sandwich Attack" söz konusu.

Blok içindeki işlemleri düzenleme yetkisine sahip olan tek aktör madenci olduğu için tüm bu MEV yöntemlerini yalnızca madenciler yürütebilir. Bu tür değer çıktısı, Ethereum mempool tasarımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Zira madencilerin blok içinde işlemleri dahil etmek için çalışmalarını sağlayan tek motivasyon, elde edecekleri ödül miktarıdır.

Yazar:

Stefan George, yedi yıldan fazla süredir blockchain alanında faaliyet gösteren bir girişimci. Merkeziyetsiz finans alanında yeni piyasa mekanizmaları oluşturan Gnosis 'in CTO'su ve kurucu ortağı konumunda. Gnosis; kullanıcıların 29 milyar dolardan fazla dijital varlıkları yönetmelerini sağlayan cüzdan çözümü olan Gnosis Safe Multisig ve Ethereum üzerinde en iyi deneyimi sunmak için yatırımcıları arbitrajdan koruyan merkeziyetsiz alım satım protokolü Gnosis Protocol dahil olmak üzere sektörün öncü altyapılarına katkıda bulunuyor.