Sözlük

Bitcoin ATM (BTM)

Easy

Kullanıcının Bitcoin alıp satmasına olanak tanıyan para çekme makinesi veya ATM.

Bitcoin ATM Nedir?

Bitcoin ATM (BTM), geleneksel para çekme makinelerine benzer şekilde çalışır. Ancak banka hesabı detayları yerine, kullanıcıların Bitcoin para birimini itibari para birimlerine dönüştürebilmeleri adına bir dizi seçenek sunar.

Yalnızca satın alma seçeneği bulunduran BTM'ler tek yönlü olarak adlandırılırken, hem satın alma hem de satma işlevi sunan BTM'ler çift yönlü şeklinde tanımlanır. İşin arka planına bakıldığında BTM'lerin, geleneksel ATM'lerden farklı çalıştığı görülebilir. En önemli farkları, kullanıcının bankasına veya farklı bir bankacılık ağına bağlanamazlar. Bunun yerine, kullanıcının belirli bir borsa ile etkileşime girmesine izin veren internete bağlı arayüz sunarlar.

Halka açık ilk Bitcoin ATM'sinin, 2013 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde bir kafede Robocoin tarafından açıldığı düşünülüyor. Kasım 2022 itibarıyla, büyük kısmı Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere dünya genelinde 39 bin kadar BTM olduğu söyleniyor. Kripto ATM'lerinin büyük çoğunluğu, Bitcoin'in yanı sıra Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Bitcoin Cash gibi altcoin seçeneklerine de destek sunuyor.

İş yerine BTM kurmak isteyen mal sahibinin, cihazı kendi yerinde üreten ve uygun olması durumunda montajını yapan BTM sağlayıcısı ile sözleşme imzalaması gerekir. Bitcoin Depot, Coincloud, Coinflip, Bitcoin of America, Bitstop ve Rockitcoin gibi birçok kripto ATM operatörü mevcut ve sayıları gittikçe artıyor. Hizmet sağlayıcılar hem tek yönlü hem de çift yönlü donanımlar üretirken, kimi markalar kupon sistemi gibi alternatif müşteri tutma planları sunarak ek hizmetler verebiliyor. Bitcoin ATM'lerinin popülaritesi artıyor olsa da, yüzde 20'ye kadar çıkabilen oranda işlem ücretleri talep ettikleri için eleştiriliyorlar. ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu, tüketicilere ücretler ve borsa kurları hakkında resmi bir uyarı paylaştı. Kanada ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere çeşitli yargı bölgelerinde, Bitcoin ATM operatörleri hakkında vergi soruşturmaları başlatıldı.