Sözlük

Fakeout

Easy

Fakeout, alım satım yapanların piyasada yeni trendin ortaya çıktığını düşünmeleri için kandıran, aslında öyle olmayan ani ve geçici harekettir.

Fakeout Nedir?

Fakeout; finans ve alım satım işlemlerinde, piyasa hareketinin belirli yönde kırılıyor gibi göründüğü, ancak daha sonra rotayı hızla tersine çevirerek hareket ettiği durumu tanımlamak için kullanılan terimdir. Diğer bir deyişle fakeout, alım satım yapanların piyasada yeni trendin ortaya çıktığını zannetmelerine neden olan ani ve geçici harekettir.

Piyasa duyarlılığında yaşanan ani değişimler, beklenmedik ekonomik verilerin açıklanması veya hızlı likidite değişiklikleri "fakeout" yaşanmasına neden olur. Yanlış sinyal üzerinden pozisyon alan tüccarların sinir bozucu biçimde önemli kayıplar yaşamalarına neden olabilirler.

Fakeout Nasıl Anlaşılır?

Piyasada fakeout yaşandığını anlamak için şu yöntemler izlenebilir:

  • Farklılık arama: Olası fakeout vakasını tespit etmek için, varlığın fiyat hareketiyle işlemlerin momentumu veya hacmi gibi diğer göstergeler arasındaki farklılıklara dikkat etmek gerekir.
  • Kritik destek ve direnç seviyelerini izleme: Kritik destek ve direnç seviyeleri, fakeout vakalarının sıklıkla görüldüğü bölgeler olduğundan bu seviyelere önem verilmelidir.
  • Birden çok zaman dilimi kullanma: Varlığın fiyat hareketini birden çok zaman dilimi üzerinden analiz etmek trendi daha iyi anlamaya ve sahte hareketleri daha kolay belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Haber ve ekonomik veri paylaşımlarına dikkat etme: Piyasayı etkileyebilecek ekonomik haberlere ve harici olaylara dikkat etmek gerekir. Bunlar bazen piyasa duyarlılığında sahte sinyallere yol açan ani değişimleri tetikleyebilir.
  • Risk yönetimi stratejilerini kullanma: Son olarak, sahtekarlıklara maruz kalma ihtimalini azaltmak ve potansiyel kayıpları en aza indirmek için etkili risk yönetimi stratejileri kullanmak önemlidir. Bu yöntemler arasında, stop loss (zararı durdur) emrini kullanmak, pozisyon büyüklüğünü sınırlamak ve portföyü çeşitlendirmek bulunabilir.

Fakeout Döneminde Nasıl Alım Satım Yapılır?

Fakeout döneminde alım satım zorlu ve öngörülemeyen bir süreç olabilir. Haliyle başarı elde etmenin kesin yolu yoktur. Yine de, fakeout döneminde alım satım yapmak için sıklıkla kullanılan bazı stratejiler var:

  • Onay için bekleme: Fakeout döneminde alım satım yaparken akılda tutulması gereken en önemli konu, pozisyon almadan önce trendin onaylanmasını beklemektir. Destek veya direnç seviyelerinde net bir kırılma veya yeni trende doğru güçlü hareket beklemek gerekir.
  • Stop-loss emirleri kullanma: Ani ve beklenmedik piyasa hareketlerine maruz kalmamak için stop-loss emirleri kullanmak önemlidir.
  • Trend yönünde alım satım yapma: Fakeout sürecinde alım satım yaparken en iyisi trend yönünde işlem yapmaktır. Trendi onaylayan sinyal arayışına girin ve bu trend yönünde pozisyon alın.
  • Hızlı hamlelere hazır olun: Fakeout, son derece hızlı ve tahmin edilemeyecek anda gerçekleşebilir. Fakeout yaşandığına dair şüpheniz varsa, hızlı hareket etmelisiniz. Pozisyon almaya veya zararı durdurma emirlerini gerçek zamanlı biçimde ayarlamaya hazır olmalısınız.
  • Riski yönetme: Son olarak, fakeout sürecinde işlem yaparken risk yönetimi çok önemlidir. Ani ve beklenmedik piyasa hareketlerine maruz kalma ihtimalinizi azaltmak için pozisyon büyüklüğünüzü sınırlamalı, portföyünüzü çeşitlendirmeli ve diğer risk yönetimi stratejilerini kullanmalısınız.