Sözlük

Akıllı Sözleşme (Smart Contract)

Moderate

Akıllı sözleşme, blockchain ağlarında üçüncü taraf olmadan sözleşmelerin işleme konması, doğrulanması veya uygulanmasını amaçlayan otomatik protokoldür.

Akıllı Sözleşme (Smart Contract) Nedir?

Akıllı sözleşme, doğrudan kod satırlarına gömülü, alıcı ve satıcının sözleşmesine ait şartları içeren ve kendi kendine çalışan bilgisayar programıdır. Program, içerdiği anlaşmayla ile birlikte Ethereum veya Ontology gibi merkeziyetsiz blockchain ağı üzerinde dağıtılır. Akıllı sözleşmeler, koşullar yerine geldiği anda işlemlerin otomatik biçimde gerçekleşmesini sağlar. Kod işleme konduktan sonra, tersine çevirmek veya değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Akıllı sözleşmeler otoriteye, adalet sistemine veya harici bir dış mekanizmaya ihtiyaç duymadan, birbirine güvenmek zorunda olmayan iki veya daha fazla muhatap arasında işlem ve sözleşmelerin anonim biçimde yürütülmesini sağlar.

Akıllı sözleşme, mal ya da hizmet almak için işletmeciye ödeme yapılması gereken mağazaların aksine otomatik satış makinelerine benzer. Satış makinesi kullanılırken doğrudan satıcıyla (otomat makinesinin sahibi) uğraşmak zorunda değilsiniz. Makineye para vererek otomatik işlem yapabilirsiniz ve istediğiniz içecek verilir. Muhatabınızı tanımanıza veya güven kurmanıza gerek kalmadan doğrudan işlem yapma olanağı sunan bu yöntem, akıllı sözleşmeleri öne çıkan özelliktir. Öyle ki kurumlar, kayıplara karşı daha iyi koruma sağlamak ve müşterilerini güvende hissettirmek için akıllı sözleşme çözümlerini sistemlerine eklemeye çoktan başladı.

Related Articles