Sözlük

Airdrop

Easy

Belirli bir kitleye kripto para veya token dağıtmak için düzenlenen pazarlama kampanyasına denir.

Kripto Para Airdrop Nedir?

Belli bir blockchain üzerinde, önceden belirlenmiş miktarda token veya cüzdana sahip olan kullanıcılara ücretsiz biçimde kripto para dağıtılması etkinliğine "airdrop" ismi verilir. Bu pazarlama etkinlikleri genellikle, tokenlerin cüzdanda tutulmasını teşvik etmek veya kullanıcıları farklı blockchain ağlarına katılmaya yönlendirmek amacıyla düzenlenir.

Airdrop işlemi, kullanıcıların açık cüzdanlarında, önceden belirlenmiş zaman aralığında (snapshot) ve açıklanan miktarda token tutmaları durumunda çalışır. Airdrop etkinliğini yürüten token projesi, snapshot ismi verilen anlık görüntü verisini kullanarak airdrop tokenlerini otomatik biçimde dağıtır.

Kullanıcıların kripto para birikimlerini çeşitlendirmesini hedefleyen airdrop etkinlikleri, token farkındalığını artırdığı gibi, cüzdanda saklanan tokenler üzerinden temettü geliri elde etmeyi de mümkün kılar. Çoğu airdrop etkinliğinde, ücretsiz kripto para veya token elde etmek için haber paylaşmak, referans linki vermek veya uygulama indirmek gibi basit görevlerin tamamlanması şartı koşulur.