Sözlük

Hal Finney

Easy

Hal Finney; Satoshi Nakamoto ile birlikte Bitcoin'in gelişimine öncülük eden kriptografi uzmanı ve programcıdır.

Hal Finney Kimdir?

Hal Finney, Bitcoin'in gelişimine öncülük eden ve gerçekleştirilen ilk BTC transferinin alıcısı olan kriptograf ve programcıydı. 2009 yılında Hal Finney, geliştirici Satoshi Nakamoto tarafından kendisine ait adrese 10 BTCgönderilmeden bir gün önce "Running bitcoin" şeklinde tweet atmıştı. Finney ayrıca, Satoshi'nin yanı sıra Bitcoin protokolünü kullanan ve üzerinde iyileştirmeler yapan ilk geliştirici konumundaydı.
Kripto topluluğu tarafından Finney'nin gerçek Satoshi Nakamoto olabileceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Zira Finney'nin yakınında Dorian Nakamoto isminde birinin yaşıyor olması, takma isim için kendisinden ilham aldığı fikrini doğurmuştu. Analiz firması Juola & Associates tarafından ortaya atılan bir başka iddiada ise, Finney'nin yazılarının Satoshi'ninkilere benzediği ileri sürülmüştü.
İlerleyen dönemlerde Finney, kendisiyle Satoshi arasında iletilmiş e-posta mesajlarını ve BTC cüzdanını ifşa edince, gazeteci Andy Greenberg, Finney'nin Bitcoin'in kurucusu olmadığını kabul etti.

Ayrıca Finney, PGP Corporation için şifreleme yazılımı ve çok katmanlı gizlilik sunan internet tarayıcısı Tor için "remailer (anonim e-posta)" yapısı üzerinde çalıştı. Finney, 28 Ağustos 2014'te ALS hastalığına yakalanmasına rağmen çalışmalarını sürdürdü. Teknoloji sektöründeki en ikonik ve etkili geliştiricilerden biri olmaya devam eden Finney, bugün bile hala övgüyle anılıyor.