Sözlük

Custody (Saklama)

Moderate

Saklama, finansal bir kuruluşun, değer varlıklarının çalınmasını önlemek için müşterileri adına finansal varlıkları tutma ve koruma hizmetidir.

Custody (Saklama) Hizmeti Nedir?

Finans dünyasında saklama, mali bir kuruluş tarafından müşterinin menkul kıymetleri için sağlanan koruma hizmeti şeklinde adlandırılabilir. Custodian (saklayıcı) olarak da adlandırılan bu kurum, belli ücret karşılığında menkul kıymet satışlarından elde edilen temettü, faiz ve kârı toplar, müşterinin talimatlarına göre fonları yeniden dağıtır.
Saklama hizmeti başlangıçta kişisel ilişki modelinden ibaretken, artık kontrollü çalışan ve kurumla yüz yüze gerçekleştirilmesi gereken bir işleme dönüştü. Böylece bankacılığın arka planında işleyen ve günlük yaşamdan iyice ayrılan yeni bir finansal karmaşıklık ortaya çıkardı.

Müşteri fonlarını toplayan saklayıcılar, artık fonları sadece müşterileri adına tutmakla kalmıyor, aynı zamanda kazanç elde etmek için saklanan varlıklar üzerinden kredi sunmayı da taahhüt ediyor.

Saklayıcılar, sektöre yeni giren kişilere de gedikli yatırımcılara da uygun alım satım araçları sunarak finansal ekosistemde önemli rol oynuyor. Kurumsal düzeyde varlık depolama ve yönetimi yürüten firmaların sayısında artış söz konusu. Bazıları mali kayıp durumunda müşterilerine geri ödeme yapmak için sigortalı biçimde çalışıyor.
Değer varlıkları, saklayıcılar tarafından hem dijital hem de fiziksel biçimde tutulabilir. Koruma altına aldıkları müşteri fonları milyar dolarlar seviyesine ulaştığı için, sorumluluk üstlenen saklama şirketlerinin çoğu küresel bankalar gibi büyük ölçekli ve saygın kuruluşlardan oluşur.
Blockchain dünyasında sunulan saklama çözümleri genellikle, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarına ek olarak kripto para kullanıcılarının gizli anahtarlarını tutan üçüncü parti kripto borsası tarafından sağlanır.
Kripto para birimlerinin saklanması, kullanıcıların dijital varlıklarını hırsızlıktan veya öngörülemeyen kayıplardan korumak için güvenlik çözümleri kullanan kripto borsalarının sorumluluğundadır. Saldırı veya hırsızlık durumunda, kripto para borsası gibi saklama hizmeti sunan kurum, kullanıcılarına geri ödeme yapmak zorundadır.
Bu konuda önemli bir örnek, tarihin en büyük kripto para saldırılarından biri olan ve çevrim içi cüzdanlardan 40 milyon doların çalındığı 2019 Binance siber saldırısıydı. Hack olayının ardından, dünyanın en büyük borsasının CEO'su olan Changpeng 'CZ' Zhao, paraların eksiksiz biçimde mağdurlara iade edildiğini duyurdu.
Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Terra gibi kripto varlıklarına saklama hizmeti sunanlar, genellikle "kripto saklama hizmeti sağlayıcıları" olarak bilinir. Kripto para saklayıcıları, dijital varlıklarını kullanıcı dostu, güvenli ve yasalara uyumlu saklama platformunda muhafaza etmek isteyen kurum ve bireylere hizmet verir.
Kripto para saklayıcıları, dijital para birimlerini depolamak için pratik ve güvenli bir yol sunar. Yine de, fonlarını sonsuza kaybetmemek için kullanıcılar, büyük saldırılara karşı temkinli olmalıdır. Deneyimli kripto yatırımcılarına göre kullanıcılar, aktif olarak kullanmıyor veya yakın gelecekte kullanmayı planlamıyorsa, dijital varlıklarının büyük kısmını soğuk cüzdanda tutmalıdır. Bu yöntem, saklama platformunda gerçekleşebilecek siber saldırı faaliyetlerinden korunmak için önemlidir.