Sözlük

ERC-721

Hard

Benzersiz Ethereum tokenleri için kullanılan standarttır.

ERC-721 Nedir?

ERC-721, Ethereum blockchain üzerinde çalışan token standardını ifade eder.

Bu varlık çeşidini tanımlamak için kullanılan daha yaygın terimse, 2020 sonu ve 2021 başlarında popülarite patlaması yaşayan benzersiz tokenlerdir.

Benzersiz token (veya kısaca NFT), kendilerine has özelliklerle diğer tokenlerden ayrılan sanal varlıkları ifade eder.

Söz gelimi 10 dolarlık bir banknot takas edilebilir bir varlıktır. Bu banknotlardan herhangi birini arkadaşınıza ödünç verirseniz, tüm 10 dolarlık banknotlar birbirinin aynısı sayıldığı için aynı seri numarasına sahip banknotu geri almanıza gerek yoktur.

Uçak bileti veya koleksiyon kartları ise benzersiz varlıklara örnektir. İki uçak bileti aynı görünse de, biri New York'a ekonomik sınıf seyahat sunarken, diğeri birinci sınıf koltukla Barbados adasına seyahat olanağı verebilir. Sonuç olarak herhangi bilet ya da kart diğeriyle değiştirilemez.

ERC-721, bahsini etiğimiz bu kavramı blockchain ekosistemine getirmeyi sağlamış ve herhangi varlığın kendine has ayırt edici özelliğinin bulunmasına olanak tanımıştır. NFT varlıkları, eşsiz bir sanat eserinin dijital temsilini sunmak için kullanılabilir. Buradaki sahiplik, blockchain kayıtları aracılığıyla kolayca kanıtlanabilir. Böylece kalpazanlığın önlenmesi mümkün olur.

Ethereum topluluğunda ERC-721 standardını ön plana çıkacağına, CryptoKitties'in çok ötesinde pek çok heyecan verici uygulamaya sahip olabileceğine dair kesin bir inanç var. Aralarında BNB Chain'in de bulunduğu bir dizi rakip blockchain, ERC-721'e benzer özellikler sunan token standartları meydana getirdi.