Sözlük

Sözleşme

Easy

Geleneksel finansta sözleşme, muhataplar arasındaki bağlayıcı bir anlaşmadır. Kripto para dünyasında akıllı sözleşmeler ise, blockchain üzerindeki işlevleri yürütür.

Sözleşme Nedir?

Sözleşmeler, çok eski yıllardan bu yana insanlar arasındaki etkileşimlerin önemli parçası olmuştur. Yüzyıllar önce sözleşmeler genellikle sözlü biçimde yapılırken, bugün bu bağlayıcı sözleşmeler çoğunlukla yazılı veya elektronik belge şeklinde düzenlenmektedir.

Sözleşmenin temel amacı, A kişisi veya şirketinin, B kişisi veya şirketiyle bir tür finansal işlem yapmayı kabul ettiğini belirtmektir. Örneğin, yeni ev satın almak isteyen bir kişinin, evin şu anki sahibi veya evi satan banka kurumuyla sözleşme imzalaması gerekir. Bu durumda sözleşmede mülkün satıldığı fiyat, mülkiyetin el değiştirdiği zaman ve diğer ilgili ayrıntılar detaylı biçimde bulunacaktır. İşe girileceği zaman iş sorumlulukları, görevler ve bunların tamamlanması durumunda alınacak ücret gibi detaylı bir sözleşme imzalanır.

Esasen sözleşmeler, muhataplar arasında oluşturulan anlaşmayı belgelemenin resmi ve bağlayıcı yoludur. Kripto para sektöründe ise sözleşmeler, yepyeni anlam kazanır. Kripto ve blockchain ekosisteminde birkaç önemli sözleşme türü bulunur.
Akıllı sözleşmeler, blockchain ağının özünü oluşturur. Onlar sayesinde blockchain üzerindeki tüm işlemler anonim biçimde gerçekleşebilir. Akıllı sözleşmeler, doğrudan kod satırlarına gömülü, alıcı ve satıcının sözleşmesine ait şartları içeren ve kendi kendine çalışan bilgisayar programıdır. Program, içerdiği anlaşma ile birlikte merkeziyetsiz blockchain ağına dağıtılır.
Madencilik sözleşmeleri, blockchain tabanlı sistemler tarafından kullanılan bir diğer önemli sözleşme modelidir. Esasen madencilik sözleşmeleri, kullanıcıların ve kripto destekçilerinin bulut depolama yöntemi üzerinden token madenciliği yapmalarını sağlar. Bu sözleşmeler, gerekli madencilik donanımlarını bulut hizmetine aktararak, fiziksel depolama gerektirmeden madencilik yapmayı mümkün kılar.

Sözleşmeler, küresel ekonominin ayrılmaz parçasıdır. Hangi şekli alırlarsa alsınlar, sözleşmelerin sunduğu bağlayıcı güç olmadan taraflar arasındaki anlaşmaların bağlayıcılığı olmayacaktır. Gündelik hayatımıza çeşitli sözleşme modelleriyle etkileşim halindeyiz. Herhangi bir web sitesi veya hizmeti kullanma şartlarını ve sözleşmelerini kabul ettiğimizde bile aslında sözleşme imzalıyoruz.

Sözleşme kavramı olmasaydı, ne kripto para birimleri ne de merkeziyetsiz finans çözümleri ortaya çıkardı. Bu konsept ve teknolojik açıdan geliştirilmiş uygulamaları sayesinde, blockchain ağları oldukları gibi çalışabilir. Dolayısıyla sözleşmeler, şu anda kullanabileceğimiz tüm dağıtık defterlerin ve blockchain tabanlı uygulamaların temel bileşenleri arasında sayılabilir.