Sözlük

Composable DeFi

Easy

Composable DeFi, farklı DeFi protokolleri arasında birlikte çalışabilirliği ifade eder.

Composable DeFi Nedir?

Ethereum tarafından, programlanabilir akıllı sözleşmelerin kullanıma açılmasının ardından, merkeziyetsiz finans (DeFi) çözümleri blockchain ekosisteminin ön saflarında yer almaya başladı. Yıllar içinde DeFi ekosistemi izne gerek duymayan bir yapıya ve sınırları aşan piyasaya dönüştü. İnternet bağlantısı olan herkesin çeşitli finansal ürünlere erişmesini sağlayarak geleneksel finans (TradFi) yapısındaki tüm ezberleri bozdu.

DeFi ekosisteminin hızlı gelişimi genellikle akıllı sözleşme teknolojisine bağlanıyor olsa da, genellikle temel bazı özellikler göz ardı edilir.

Composability (birleştirilebilirlik); merkeziyetsiz borsalar (DEX), kredi verme ve alma protokolleri, teminatlı krediler, sentetik varlıklar, kaldıraçlı alım satım, vadeli işlem piyasaları, ödeme ağları ve daha birçok hizmet sunan DeFi ekosistemini birbirine bağlayan akıllı sözleşmelerin özelliğidir.
Birleştirilebilirlik, tüm bu ürünlerin birlikte çalışmasına izin vererek, herhangi merkezi otorite olmaksızın küresel biçimde erişilebilen paralel finansal sistemi meydana getirir. Teknik olarak birleştirilebilirlik, yeni kullanım senaryolarını desteklemek için sistem içindeki farklı bileşenlerin bir araya getirilmesine olanak tanıyan teknik özellik şeklinde tanımlanır. Birleştirilebilir DeFi aracılığıyla geliştiriciler, herhangi özel izin olmaksızın mevcut protokollerin ve dApp çözümlerinin farklı kombinasyonlarından yararlanabilir.

DeFi Ekosisteminde Birleştirilebilirlik Nasıl Çalışır?

"Money Lego (Para Legoları)" olarak anılan DeFi dApp çözümleri ve protokolleri açık kaynaklıdır; birbirleriyle iletişim kurabilir. DeFi ekosisteminin bu açık kaynaklı yapısı, dApp çözümleri ve protokollerinin birbirlerinin kodundan ve yardımcı programından yararlanması sayesinde birbiriyle etkileşim içinde bir ortama dönüşür.

Örneğin, Ethereum blockchain birçok DeFi ürününe ev sahipliği yapmaktadır. İzin gerektirmeyen yapısı sayesinde, herkes Gas ücreti ödeyerek dApp oluşturabilir ve Ethereum zincirindeki mevcut herhangi protokolden herhangi öğeyi kendi yazılımına entegre edebilir.
Bu durum, akıllı sözleşmelerde gömülü halde bulunan birleştirilebilirlik özelliği ile mümkündür. Birleştirilebilirlik sayesinde geliştirici veya kullanıcılar, herhangi bir platformdan ERC-20 tokenlerini ödünç alıp başka platformda farklı ERC-20 tokenine dönüştürebilir. Dönüştürdüğü tokeni farklı ERC-20 token ile takas etmek için kullanabilir ve bu sayede karmaşık finans stratejileri oluşturabilir.

Hubble Protocol Proje Başkanı Marius George Ciubotariu, birleştirilebilir DeFi kavramını şöyle açıklıyor:

" Tüm DeFi dApp ve protokolleri esasen birer Para Legosudur. Çünkü her şey engelsiz ve açık bir küresel platformda yaşar. Böylece istediğiniz Lego parçasını seçebilir, başka parçayla birleştirebilir ve kendi şaheserinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Herhangi bir sınır yoktur. Tüm bu özellikler, risk ve getiri yelpazesi üzerindeki hemen her türlü finansal beklentiye hizmet eder. Getiri sağlayan stablecoin modelimizi oluşturmak için de akıllı sözleşmelerin birleştirilebilirlik özelliğinden istifade ediyoruz. Solana blockchain üzerinde yer alan varlık sepeti ile teminatlandırılmış ve kilitli varlıklarla sermaye verimliliği sağlanan bir yapı sunuyoruz. "