Sözlük

Bitcoin Hakimiyeti (BTCD)

Easy

Bitcoin Hakimiyeti; Bitcoin piyasa değerinin, toplam kripto para piyasasının değerinin ne kadarına denk geldiğini gösteren orandır.

Bitcoin Hakimiyeti (BTCD) Nedir?

Bitcoin Hakimiyeti (BTCD)Bitcoin piyasa değerinin toplam kripto para piyasasına oranı şeklinde tanımlanır.
Bitcoin (BTC), 2009 yılında piyasaya sürülen ilk dijital para birimiydi. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan, gerçek ismi bilinmeyen kişi ya da muhtemelen bir grup tarafından geliştirilen Bitcoin, teknik makalesindeki (whitepaper) ilkelere dayanarak çalışır. Bitcoin, çoğu çevrim içi ödeme yöntemine kıyasla işlem maliyetlerini aşağı çekmesinin yanı sıra, devletlerin düzenlediği itibari (fiat) para birimlerinin aksine merkeziyetsizlik kavramına dayanır.
Piyasa değeri bakımından Bitcoin, dünyadaki en değerli kripto para birimi konumundadır ve kripto para borsalarındaki alım satım işlemlerinin büyük yüzdesini oluşturur. Bitcoin'in piyasa hakimiyeti, beş yıl önce yüzde 100'e yakın seviyedeydi. Uzun yıllardır açık ara en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, hala en ön sırada. Ethereum gibi birçok yeni kripto para biriminin ekosisteme dahil olmasıyla birlikte Bitcoin'in piyasa hakimiyet oranı zamanla azaldı.
2013 yılında Bitcoin'in sadece birkaç rakibi bulunuyordu. Aynı dönemde ekosistemdeki payı yüzde 94 seviyesindeydi. O tarihte ERC-20 tokenleri ve stablecoin projeleri bile yoktu. Ethereum, Vitalik Buterin'in kafasında dolaşan hayalden ibaretti.
2017 yılındaki altcoin patlamasıyla tüm bunlar değişti. Şubat 2017 itibarıyla BTC'nin piyasa hakimiyeti yüzde 85,4'e düştü. ETH, kripto para piyasasında yüzde 5,7'lik pay elde ederken Ripple'ın XRP tokeni piyasanın yüzde 1,1'ine sahip oldu.
Akabinde ilk token arzı (ICO) projeleri ortaya çıktı ve sektörün değeri önemli ölçüde yükseldi. Bu süreçte Bitcoin'in pazar payı hatırı sayılır biçimde düşmeye başladı. Bu yazının hazırlandığı an itibarıyla BTCD yüzde 45,23 seviyesindeydi. Kripto para piyasasında yeni kripto para ve tokenler boy gösterdikçe bu oran düşmeye devam ediyordu.
Tüm bu yaşananlara rağmen hiçbir kripto para birimi, Bitcoin'in popülaritesine yaklaşmayı başaramadı. Haliyle Bitcoin fiyatı gerilediğinde altcoin'lerin de fiyatı düşüyor. Elbette bunun tersi de geçerli.
Bitcoin'in bu etkisi dünyanın çoğu yerinde ödeme yöntemi olarak kabul edilme ihtimalini artırdı. İşlemler, QR kod kullanılarak ödeme kaydedici cihazlar veya cüzdanlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Çevrim içi ödeme alabilen işletmeler, kredi kartı ve PayPal gibi mevcut ödeme yöntemlerine Bitcoin'i ekleyebiliyor.
Bitcoin işlemleri herkes tarafından izlenebilen açık ağ üzerinde kaydediliyor olsa da, alıcı ve satıcıların kimlikleri kesinlikle açıklanmaz. Yalnızca cüzdan adresleri herkese açık biçimde paylaşılır. Bu sayede Bitcoin kullanıcılarının işlemleri anonim kalırken kimlikleri belirlenmeden diledikleri biçimde alım satım yapmaları mümkün olur. Tüm bunların sonucunda, internet üzerinden uyuşturucu veya diğer yasa dışı malların satışında tercih edilebilecek ödeme yöntemi haline gelmesi söz konusu. Bu ihtimal, yasa koyucuların Bitcoin'e yönelik eleştirilerde bulunmasına neden olsa da, Bitcoin'in popülaritesine zarar vermediği gibi, daha çok kullanılmasını sağladı.