Sözlük

Utility Token (Hizmet Tokeni)

Moderate

Herhangi bir işlemin gerçekleştirilmesi için özel olarak tasarlanmış tokenlerdir.

Utility Token Nedir?

Belirli bir kullanım amacı ya da hizmet teklifi bulunan blockchain tabanlı sanal varlıklara utility token denir. Blockchain üzerinde oluşturulan bu tokenler, kullanıldıkları platforma özgü biçimde çalışır. Utility token finansal araç olarak kabul edilmez. Yani menkul kıymetlerle aynı düzenlemelere tabi değildirler.
Yatırımcıların kripto veya itibari (fiat) para karşılığında satın alabilecekleri utility token genellikle ICO, IDO veya IEO etkinliğinde sunulur. Kullanıcıları platforma katılmaya teşvik etmek ve ağı güçlendirmek için kullanılırlar. Örneğin bir platform, kullanıcıların belirli etkinliklere katılabilmeleri veya belirli özelliklere erişebilmeleri için önceden belirlenmiş miktarda utility token sahibi olmaları şartını koşabilir. Utility token, kullanıcıların platform üzerinde çeşitli görevleri tamamlamaları veya hizmet sunmaları karşılığında ödüllendirmek için de kullanılabilir.

Hizmet amacıyla üretilen utility token, tasarlandığı ekosistemle sınırlıdır. Örneğin Uber, sadece Uber yolculuk ücretlerinin ödenmesi için kullanılabilecek kendi utility tokenini hayata geçirebilir. Utility token yatırım aracı olarak tasarlanmamıştır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC, hem utility hem de menkul kıymet tokenlerini yakından takip ediyor. Düzenleyici kurum, sanal varlıkların menkul kıymet tokeni mi, yoksa hizmet amaçlı üretilen utility token mi olduğunu belirlemek için Howey Testine tabi tutuyor.
Utility tokenlerin yatırım amacıyla üretildiği kabul edilmediği için menkul kıymet tokenleriyle aynı düzenleme ve gereksinimlere tabi değil. En iyi bilinen örneklerin başında, merkeziyetsiz veri depolama platformu Filecoin dahilinde gerçekleşen işlemlerde kullanılan FIL tokendir.

Utility Token Örnekleri

0x (ZRX)

0x, Ethereum tabanlı token ve varlıkların eşler arasında el değiştirmesini sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. ERC-20 uyumlu tokenler özelinde, güven ihtiyacı bulunmayan merkeziyetsiz bir borsa hizmeti sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Augur (REP)

Augur, kullanıcıların gerçek dünyada gerçekleşen olaylar üzerinden tahmin ve bahis oluşturmasına olanak tanıyan merkeziyetsiz bir tahmin piyasası platformudur. Yaşanan olayların sonuçlarını doğru şekilde tahmin eden piyasa yapıcıları ödüllendirmek için Augur token (REP) kullanılır.

Golem (GNT)

Golem, ihtiyaç duyulan işlem gücünün bir kullanıcıdan diğerine kiralama olanağı sunan merkeziyetsiz bir süper bilgisayardır. Golem token (GLM), platformdaki hizmet ve kaynaklar için ödeme yapılırken kullanılır.

Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token, Brave internet tarayıcısı üzerinden kullanıcıların para kazanmalarını sağlayan Ethereum tabanlı bir tokendir. Kullanıcılar, Brave tarayıcısı üzerinde görüntülenen reklamlar karşılığında BAT token ile ödüllendirilir.