Sözlük

İşlem Hacmi

Easy

İşlem hacmi; belirli bir gündeki işlem saatleri içinde belirli bir varlığın alıcı ve satıcıları arasında yapılan takas işlemlerinde elde edilen toplam hisse

İşlem Hacmi Nedir?

Kripto ekosisteminde işlem hacmi, belirli bir süre boyunca kripto para piyasasına giren ve çıkan toplam para miktarına karşılık gelir. İşlem hacmi; merkezi borsa ve merkeziyetsiz borsa dahilinde elde edilen tüm işlemlerin toplamıdır. Alım satım yapanlar ve yatırımcılar tarafından piyasa duyarlılığını ölçmek, belirli bir kripto varlığının değerini belirlemeye yardımcı olmak adına kullanılan önemli bir veridir. Genellikle ABD doları cinsinden açıklanır, ancak BTC veya diğer para birimlerinde de hesaplanabilir.
Hacim sayesinde kripto para biriminin yönü ve hareketi hakkında görüş sahibi olunabileceği gibi gelecekteki fiyat ve talep tahmini de yapılabilir. CoinMarketCap web sitesinin üst kısmındaki 24 saatlik hacim bölümünde, son 24 saatte alınıp satılan kripto paraların toplam değeri gösterilir.

İşlem Hacmi Neden Önemli?

Yatırımcılar açısından hacim, kripto paraların gelecekteki kârlılığının belirlenmesi için önemli bir göstergedir. Borsalar, platformları üzerinde gerçekleşen kripto para işlemlerinden ücret aldıkları için, yüksek hacim daha fazla para kazanmalarını sağlar.

Yüksek hacimli kripto para işlemleri, kripto para fiyatlarının daha adil seviyede olmasını sağlar ve çarpık fiyatlandırma olasılığını azaltır. Kripto para borsasında düşük hacim, satıcıların talep ettiği fiyatla potansiyel alıcı tekliflerinin örtüşmediği durumda gözlenir ve verimsizliğe işaret eder.

İşlem Hacmi ile Likidite Arasındaki Fark Nedir?

Kripto para piyasasında hacim likidite kavramına benzese de ikisi farklı kavramlardır. Hacim, gerçekleşen işlemlerin toplamıdır. Öte yandan likidite, herhangi bir fiyattan alım satım yapılabilmesi için bulunan mevcut miktardır.

Kripto para işlem hacmi ne kadar yüksek olursa, kripto piyasası o kadar likit demektir.

Diğer taraftan düşük hacimli kripto para borsaları, yatırımcılar açısından arbitraj fırsatı meydana getirir. Bazı kripto para birimleri çok düşük fiyattan satın alınabilir ve başka borsada yüksek fiyattan satılabilir. Genellikle kripto para veya tokenin düşük talep gördüğü zamanda gözlenen bu durum, borsa operasyonlarında sorun yaşandığı zamanlarda da ortaya çıkabilir.

Sık Kullanılan Kripto Alım Satım Hacim Göstergeleri Nelerdir?

  • Hacim Hareketli Ortalaması (MAV): İşlem hacmindeki genel trendi belirlemeye yardımcı olur.
  • Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP): Bir değer varlığının işlem hacmine dayalı ortalama fiyatını ölçer.
  • Hacim Tabanlı Osilatörler: Belirli süre boyunca işlem hacmindeki değişikliklerin ölçümüdür. Denge İşlem Hacmi (OBV) ve Chaikin Para Akışı (CMF) gibi örnekleri vardır.
  • Biriktirme ve Dağıtım Göstergesi: Bir değer varlığının kapanış fiyatını belirli zaman dilimindeki işlem aralığıyla karşılaştırır.
  • Hacim Çubukları: Belirli süre dahilindeki alım satım hacmini gösterir.

İşlem Hacmi Kripto Para Fiyatlarına Nasıl Etki Eder?

İşlem hacmi, kripto para fiyat hareketlerindeki en önemli göstergelerden biridir. İşlem hacmi arttıkça kripto para fiyatlarında yükselme ihtimali doğar. Zira, daha fazla kişi kripto para alıp satmaya başladığında talepte yükseliş yaşanır ve fiyatın yükselme olasılığı ortaya çıkar. Bununla birlikte, yüksek işlem hacmi görüldüğünde kripto para fiyatının mutlaka yükseleceği anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü bu veri, spekülasyon ve piyasa manipülasyonu nedeniyle de artmış olabilir.