Словник

T-адреса (Zcash)

Moderate

T-адреси - це один із двох типів адрес, доступних для криптовалюти Zcash, орієнтованої на конфіденційність, яка використовується, коли потрібна прозорість.

Що таке T-адреса (Zcash)?

Zcash (ZEC) є однією з криптовалют, які зосереджені на забезпеченні своїх користувачів способом залишатися повністю анонімними під час транзакцій у блокчейні за допомогою, серед іншого, використання доведення з нульовим розголошенням. Іншим яскравим прикладом подібної повністю анонімної криптовалюти є Monero (XMR).
За замовчуванням, усі транзакції у загальнодоступному блокчейні, наприклад у Bitcoin (BTC) або Ethereum (ETH), є повністю прозорими. Хоча й немає імен прив'язаних до aдрес, кожен може чітко бачити адреси надсилання та отримання, а також точну суму, надіслану для кожної окремої транзакції у мережі. Поява галузі блокчейн-криміналістики в останні роки використовує цей факт, оскільки це дозволило набагато легше ідентифікувати та зв’язати реальних людей із транзакціями криптовалюти, які вони здійснюють.
Як результат цього погіршення конфіденційності, з’явилося кілька криптовалют, які широко використовують криптографічні технології для забезпечення все більш анонімних транзакцій без необхідності знижувати прозорість блокчейнів, перетворюючи їх на приватні.

Zcash - це одна з таких криптовалют, яка, зокрема, використовує переваги технологію доведення з нульовим розголошенням (ZKP), яка дозволяє одній стороні підтвердити, що подія (наприклад, транзакція блокчейну) справді відбулася, без необхідності розкриття будь-якої іншої інформації.

Хоча у деяких контекстах повністю анонімні транзакції є дуже корисними, вони не завжди бажані. Через це, Zcash використовує два різні, але повністю сумісні типи адрес: z-адреси (приватні) і t-адреси (прозорі).

Коли користувач хоче надіслати прозору транзакцію – наприклад, з метою аудиту або відповідності законодавству – він використовує t-адресу, завдяки чому транзакція виглядатиме так, ніби вона була здійснена у повністю загальнодоступному блокчейні. Це на противагу z-адресам, які є повністю анонімними: єдиним загальновідомим фактом про транзакції між ними є те, що вони відбулися, тоді як адреси надсилання та отримання та надіслані суми залишаються у секреті.